Ίντερ - Σπέτσια: Τα αηδόνια ξανάσμιξαν, κελαηδούν οι «νερατζούρι»

ΑΜΝΑ/ΕΡΑ

Ο Ρομέλου Λουκάκου επέστρεψε στο Μιλάνο και βοήθησε την Ίντερ να νικήσει 3-0 τη Σπέτσια στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A.

Ο Ρομέλου Λουκάκου έλειψε πολύ από την Ίντερ την περσινή σεζόν όταν γυάλιζε τον πάγκο της Τσέλσι. Με την επιστροφή του όμως στο Μιλάνο έκανε αμέσως τη διαφορά. Στο πρώτο του παιχνίδι στη δεύτερη θητεία του στους νερατζούρι σκόραρε στην πρεμιέρα της Serie A απέναντι στη Λέτσε (2-1).

Στην πρώτη του εμφάνιση μπροστά στο μιλανέζικο κοινό, απόψε (20/8) κόντρα στη Σπέτσια έδωσε την ασίστ  για να ανοίξει ο Λαουτάρο Μαρτίνες το σκορ στο 35΄ και να βάλει τη δεύτερη νίκη της Ίντερ σε τροχιά… O Bέλγος αγωνίστηκε 68 λεπτά και έδωσε τη θέση του στον Ντζέκο.

Το γκολ αυτό υποχρέωσε τη Σπέτσια να βγει από το καβούκι της και η Ίντερ βρήκε ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ. Πριν βγει το ημίχρονο ο Λουκάκου είχε δοκάρι ενώ ο Λαουτάρο αστόχησε από κοντά.

Ωστόσο το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει για τους «νερατζούρι. Ο Χακάν Τσαλχάνογλου, ο οποίος αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στην προθέρμανση και μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ήταν σίγουρη η συμμετοχή του, στο 52΄έκανε το 2-0.

Στο 75΄ ήρθε η ώρα της αντικατάστασης και του Μαρτίνες. Ο Χοακίν Κορέα που πήρε τη θέση του χρίστηκε σκόρερ στο 82΄διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 (η φάση ελέγχθηκε από τον VAR, που κατακύρωσε το γκολ).

Με τη νίκη αυτή η Ίντερ διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.

Δείτε τα highlights του Ίντερ – Σπέτσια 3-0