Λιντς - Τσέλσι: Σήκω Ντον Ρέβι να τους δεις

Μια Λιντς που θύμιζε την εποχή του Ντον Ρέβι, έκανε σκόνη (3-0) την Τσέλσι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Premier League.

Πάνε 50 χρόνια που η Λιντς γοήτευε με το ποδόσφαιρο που έπαιζε έχοντας προπονητή τον Ντον Ρέβι. Οι παλιοί όμως θα τη θυμήθηκαν βλέποντάς την να συντρίβει σήμερα (21/8) την Τσέλσι με 3-0 στο «’Ιλαντ Ρόουντ»

Tα πρώτα 45 λεπτά ήταν εφιάλτης για την Τσέλσι, με την άμυνα της να βρίσκεται σε κατάσταση πανικού ουκ ολίγες φορές. Με τα χάλια που είχε ήταν επόμενο να βρεθεί πίσω στο σκορ και μάλιστα με δυο γκολ στην πλάτη (33′ Άαρονσον, 27΄Ροντρίγκο) στη λήξη του ημιχρόνου.

Μια εμπειρία εντελώς ασυνήθιστη για τους μπλε που είχαν ξεχάσει από πότε την είχαν βιώσει (στην πραγματικότητα από τον τελευταίο της αγώνα της σεζόν 2020-21 κόντρα στην Άστον Βίλα ( 2-1).

Ο Τούχελ έβραζε στην ανάπαυλα αλλά δεν προχώρησε σε αλλαγές στην 11αδα. Κι έτσι το δεύτερο ημίχρονο κύλησε όπως το πρώτο. Η Λιντς ήταν το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο και ο Γερμανός τεχνικός κουνούσε το κεφάλι από απόγνωση.

Ο Τούχελ σε απόγνωση μετά το 2-0 της Λιντς

Τελικά στο 64΄αποφάσε να κάνει αλλαγές ρίχνοντας στον αγώνα τους Πούλισιτς και Ζίγιεχ αντί των Ζορζίνιο και Γκάλαχερ. Ήταν μια κίνηση με μεγάλο ρίσκο αλλά δεν γινόταν αλλιώς αφού έμεναν 25 λεπτά ως τη λήξη. Αποδείχθηκε πόσο επικίνδυνή ήταν όταν στο 72΄η Λιντς έφτασε στο 3-0  με τον Τζακ Χάρισον.

Και σαν μην έφταναν όλα αυτά οι μπλε έχασαν και τον Καλιτνού Κουλιμπαλί που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85΄. Με την ήττα αυτή η Τσέλσι έμεινε 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στη βαθμολογία της Premier League.