Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Σίτι: Ντε Μπρόινε και Χάαλαντ έσωσαν τη Σίτι από το στραπάτσο στο St James’ Park

ΑΠΕ-EPA

Ματσάρα στο St James’ Park με τις αραβικών συμφερόντων ομάδες της Νιουκάστλ και της Μάντσεστερ Σίτι να προσφέρουν χορταστικό θέαμα στο ισόπαλο 3-3.

Ένα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που παρέπαιαν αγωνιστικά μέχρι που τις ανέλαβαν πλούσιοι επενδυτές από τις αραβικές χώρες παρουσιάζει -το δίχως άλλο- μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι νεόκοποι κυρίαρχοι της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι με τους wannabe πρωταθλητές των εσχάτων ενισχυμένων με Σαουδαραβικά κεφάλαια ποδοσφαιριστές της Νιουκάστλ αντάμωσαν στο St James’ Park και πρόσφεραν θέαμα ακόμα καλύτερο των υψηλών προσδοκιών.

Ανατροπή της Νιουκάστλ πριν βγει το ημίχρονο

Η Σίτι, αν και προηγήθηκε με τον Γκουντογκάν μόλις στο 5’, πλήρωσε την αποχώρηση του Άκε με τραυματισμό στο 21’ και την αντικατάστασή του από τον Ρούμπεν Ντίας, που ήταν μέσα στις φάσεις και των δύο γκολ της ανατροπής της Νιουκάστλ πριν βγει το ημίχρονο (28’ Αλμιρόν, 39’ Γουίλσον). Η έβδομη φορά που η Σίτι προηγείται στο πρώτο 45λεπτο, αλλά βρίσκεται πίσω στο σκορ οδεύοντας για τα αποδυτήρια.

Η Νιουκάστλ ανατρέπει το 0-1 και προηγείται της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 με σκόρερ τους Αλμιρόν και Γουίλσον. Ντελίριο στις εξέδρες!

Ο Έντι Χάου έδωσε εντολή για έντονη πίεση στους παίκτες του κι αυτοί πέτυχαν να προκαλέσουν με την ενέργειά τους τρικυμία στους πρωταθλητές.

Η Νιουκάστλ γέμισε αυτοπεποίθηση και στο 54’ ο Τρίπιερ νίκησε με εκτέλεση φάουλ τον Έντερσον για το 3-1.

Σωτήρας ο Ντε Μπρόινε, εκτελεστής ο Χάαλαντ

Και τότε, το ματς γύρισε τούμπα. Ο Χάαλαντ ντύθηκε σκόρερ στο 60’ για το 3-2 και ο Ντε Μπρόινε ηγέτης για την μαγική ασίστ στον Μπερνάντο Σίλβα για το 3-3.  Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, το σκορ δεν άλλαξε. Η Σίτι δεν κέρδισε το ματς, αλλά γλίτωσε την ήττα.

Κανείς δεν θα υποτιμά από εδώ και πέρα τη Νιουκάστλ. Ούτε την Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα που μετά το δώρο που πήρε από τις «καρακάξες» απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Premier League.