Σαμπντόρια - Γιουβέντους: Πέταξε βαθμούς η ελλιπής Γιούβε στη Γένοβα

ΑΠΕ-EPA

Η Γιουβέντους των πολλών απουσιών έμεινε στο 0-0 στη Γένοβα με αντίπαλο την σκληροτράχηλη Σαμπντόρια.

Η Γιουβέντους των πολλών προβλημάτων και των τραυματισμών «κόλλησε» στο Λουίτζι Φεράρις της Γένοβας απέναντι στην πάντα υπολογίσιμη Σαμπντόρια και απώλεσε την ευκαιρία να ξεκινήσει με το 2 στα 2 τη φετινή προσπάθεια της στη Serie A .

Ήταν ένα ματς μέτριο με πολλές διακοπές, λίγες φάσεις και χωρίς ρυθμό.

Ο Αλέγκρι προτίμησε το 4-3-3 με Ντανίλο, Ρουγκάνι, Μπρέμερ και Άλεξ Σάντρο στην άμυνα, ΜακΚένι, Λοκατέλι και Ραμπιό στο κέντρο και Κουαδράδο, Βλάχοβιτς και Κόστιτς μπροστά.

Οι «μπιανκονέρι» έμοιαζαν γενικότερα ανήμποροι να εκμεταλλευτούν το όπλο «Βλάχοβιτς» και έγιναν ελάχιστα απειλητικοί προς την εστία του Αουντέρο και οι πολλές απουσίες δεν αποτελούν ικανή δικαιολογία για το μέτριο πρόσωπο που παρουσίασαν.

Στα πρώτα λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τις δύο ομάδες να έχουν από μία πολύ καλή ευκαιρία με το δοκάρι του Λερίς στο 6′ για τη Σαμπ και σουτ του Κουαρδάδο (αντί πάσας στον Βλάχοβιτς) που εξουδετέρωσε ο Αουντέρο στο 15′. Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, αλλά χωρίς μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να βγει άλλη σημαντική φάση.

Ανούσιο και δίχως φάσεις δεύτερο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Αλέγκρι άλλαξε τον Άλεξ Σάντρο με τον Ντε Σίλιο για να πιέσει από τα αριστερά και στο 61′ τον 19χρονο Μιρέτι αντί του μέτριου ΜακΚένι.

Ο πιτσιρικάς έδωσε αμέσως πνοή και με ωραία κάθετη βρήκε τον Βλάχοβιτς, αυτός γύρισε ωραία στον Ραμπιό που σκόραρε, αλλά ο Σέρβος στην πρώτη πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ. Αυτή ήταν η μοναδική μεγάλη φάση (έστω κι αν δεν καταγράφεται επίσημα) σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Βλέποντας την ομάδα του κουρασμένη να χάνει μέτρα στο γήπεδο, ο Τζαμπάολο έκανε και τις πέντε αλλαγές από το 67′ μέχρι το 78′, περνώντας στον αγώνα και τον 39χρονο Κουαλιαρέλα, περισσότερο για να φρεσκάρει τη μεσαία γραμμή του. Η Σαμπ ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε άνετα το «Χ», χωρίς να ρισκάρει ιδιαίτερα για να πετύχει κάποιο γκολ.

Ο Κόστιτς στο 93′ παραλίγο να «κλέψει» το ματς για την Κυρία, αλλά ο Κόστιτς δεν έπιασε γεμάτο το σουτ από κοντά και νικήθηκε εύκολα από τον Αουντέρο.