ΑΡΗΣ-ΑΣΤΑΝΑ 2-1: Δεν άξιζε τόσο σκληρό αποκλεισμό στο 120'

Ο Άρης άγγιξε επική ανατροπή με την Αστάνα, αλλά αποκλείστηκε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης! – Μοιραίος ο Ματέο Γκαρσία, που αποβλήθηκε

Απίστευτος και άδικος αποκλεισμός! Όπως πριν από δύο χρόνια με την Μόλντε, ο Άρης έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στην Αστάνα, έστειλε το ματς στην παράταση, λύγισε όμως ένα λεπτό πριν το ματς οδηγηθεί στα πέναλτι και έμεινε νωρίς εκτός Ευρώπης! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έπαιζε με δέκα παίκτες από το 86′ μετά την αποβολή του Ματέο Γκαρσία

Το Κλεάνθης Βικελίδης κόχλαζε! Το γήπεδο… έγερνε και ο ορμητικός Άρης έδειχνε ότι δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί από αυτήν την Αστάνα! Στο πρώτο παιχνίδι με κόσμο μετά από 511 μέρες, ο Άρης έχασε τρομερές ευκαιρίες, έσπασε όλα τα ρεκόρ με χαμένες τελικές, αλλά έκανε το καθήκον του στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Παίζοντας με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ματέο Γκαρσία και χωρίς άλλον σέντερ φορ, ο Άρης πήγαινε το ματς προς τα πέναλτι, με τον Ντένις σε εξαιρετική μέρα, ωστόσο στο φινάλε η κεφαλιά του Μπίτρι άφησε ξερούς τους παίκτες του Άρη στο γήπεδο και τους φίλους του σοκαρισμένους στις κερκίδες.

[5]

ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΑΛΛΑ…

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη μπήκαν διαβασμένοι και ορμητικοί στο γήπεδο. Ο Άκης Μάντζιος είχε αναλύσει καλά το ματς και το γήπεδο έγειρε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γνωστό πρόβλημα με τη δυσκολία στο σκοράρισμα, κατέγραψε μόλις ένα γκολ σε 16 τελικές! Ο προπονητής του Άρη δεν είχε άλλες επιλογές στον πάγκο του…

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΜΕ ΦΑΜΠΙΑΝΟ

Ο Βραζιλιάνος Φαμπιάνο ήταν ο μόνος από τα μεταγραφικά αποκτήματα που είχε δικαίωμα να αγωνιστεί και στην πρώτη παρουσία του έδειξε ότι ο Άρης μπορεί να στηριχτεί πάνω του. Γρήγορος και έμπειρος, ήταν αποτελεσματικός όποτε χρειάστηκε, έψαξε το γκολ και ουσιαστικά ήταν σαν να έδωσε την ασίστ για το 1-0.

ΝΤΕΝΙΣ Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ κράτησε ζωντανό τον Άρη δύο φορές σε κομβικές φάσεις, καθώς ίσως μετά να μην υπήρχε ανατροπή. Ο Ντένις ήταν καταπληκτικός και κράτησε ανέπαφα τα δίχτυα του μέχρι το 120. Νικήθηκε στο φινάλε…

Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΣΕΝΤΕΡ ΦΟΡ

Το πρόβλημα στο σκοράρισμα παραμένει άλυτο και ο Άρης αδικεί τον εαυτό του χωρίς έναν γκολτζή, που θα αξιοποιήσει όλες αυτές τις τελικές φάσεις. Πόσες τελικές πρέπει να καταγράψει το κοντέρ για να σκοράρει ο Άρης;