Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-2: Ο Χάαλαντ υπέγραψε την ανατροπή με χατ-τρικ

ΑΠΕ-EPA

Με χατ-τρικ του Χάαλαντ και «μαγικούς» Μπερνάντο Σίλβα και Φόντεν, η Σίτι γύρισε από το 0-2 και νίκησε την Κρίσταλ Πάλας με 4-2.

Τι χρειάζεται η Μάντσεστερ Σίτι για να γυρίσει από το 0-2 σε ένα ματς πρωταθλήματος έχοντας στη διάθεση της ένα ημίχρονο;

Πάνω από όλα υπομονή, πίστη στο πλάνο και στο passing game. Και βέβαια, έναν εκτελεστή, που τον βρήκε στο πρόσωπο του MVP του αγώνα Έρλινγκ Χάαλαντ ο οποίος βρήκε δίχτυα τρεις φορές.  Έπειτα έναν δημιουργό, τον πολύ ποιοτικό Μπερνάντ Σίλβα, αλλά και την ήρεμη δύναμη, Φίλιπ Φόντεν.

Η Σίτι νίκησε με 4-2 ένα ματς απέναντι σε μια πολύ πειθαρχημένη ομάδα, απλά επειδή ήταν η… γνωστή Σίτι που κυριαρχεί στο αγγλικό ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια. Μια ομάδα με άπειρες επιλογές, ποιότητα και ουσία.

Σοκ για τους γηπεδούχους με δύο γκολ της Πάλας από στατικές φάσεις

Παρ’ ότι η Σίτι έβγαλε πολύ ενέργεια από το πρώτο λεπτό και πίεσε για το γρήγορο 1-0, ήταν η Πάλας αυτή που σκόραρε ή καλύτερα το γκολ το έβαλαν μόνοι τους οι παίκτες των γηπεδούχων στο 4′ με καραμπόλα και τον Στόουνς να στέλνει άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Η καραμπόλα που έφερε το 1-0 για την Πάλας.

Το γκολ έδωσε το έναυσμα για μαζική άμυνα στην ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, αλλά σταδιακά άρχισε να βγαίνει από το καβούκι της.

Έτσι, μια υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Εζέ στο 21′ βρήκε τον Γιόακιμ Άντερσεν αμαρκάριστο στο ύψος του πέναλτι κι αυτός με άπιαστη κεφαλιά θα γράψει το 0-2. Ο Δανός έβαλε σε άλλο ένα παιχνίδι της Πάλας με «μεγάλους» της Premier League τη σφραγίδα του, καθώς θυμίζουμε είχε κερδίσει την αποβολή του Νούνιες στο 1-1 με τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ».

Αν με το 0-1 η Πάλας οπισθοχώρησε με το 0-2 η πρώτη γραμμή άμυνας στήθηκε έξω από την περιοχή και η δεύτερη εντός. Η Σίτι άλλαζε συνεχώς την μπάλα και τη γυρνούσε μια δεξιά μία αριστερά μέχρι να γίνει η κίνηση από τον Χάαλαντ ή τον Φόντεν που θα έπιανε τους αμυντικούς στον ύπνο.

O Πεπ Γουαρδιόλα δεν μπορούσε να βρει λύση για να διασπάσει τη μαζική άμυνα της Κρίσταλ Πάλας.

Η Πάλας δεν έπαιρνε ανάσα, αλλά μόνο μια κεφαλιά του Φόντεν που έφυγε άουτ στο 39′ μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή ευκαιρία.

Άλλη Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο με killer Χάαλαντ

Ο Γουαρδιόλα δεν έκανε καμία αλλαγή στην ανάπαυλα και το ματς δεν άλλαξε ρυθμό μέχρι το 53′ όταν ο Μπερνάντο Σίλβα βαρέθηκε τις σέντρες και τις πάσες, πήρε την μπάλα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή με προσποιήσεις και ντρίπλες εξαπέλυσε το σουτ που κόντραρε πάνω στον Σλουπ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Άλλο ένα σόλο, πολύ πιο εντυπωσιακό του Πορτογάλου στο 61′ δεν στέφθηκε με επιτυχία, αφού το τελείωμά του ήταν κακό, αλλά ένα λεπτό αργότερο ο Φόντεν πάσαρε γλυκά στον Χάαλαντ κι αυτός πέτυχε το 2-2, με το πρώτο του εντός έδρας γκολ.

Τα πρώτα του γκολ στο Etihad πέτυχε ο Έρλινγκ Χάαλαντ

Ο Νορβηγός στο 70′ έφερε το παιχνίδι τούμπα, όταν πήρε την μπάλα από τον Μπερνάντο Σίλβα και ξεμαρκάριστος στη γωνία της μικρής περιοχής,  μετά το υπομονετικό passing game της Σίτι μέσα στην περιοχή και πέτυχε εύκολα το 3-2.

Στο 81′ με την Πάλας να έχει, πια, ανεβάσει τις γραμμές της ψηλά, ο Γκιουντογκάν, που έδωσε άλλη πνοή μπαίνοντας στο 61΄στη θέση του Ζοάο Κανσέλο,  βρήκε τον Χάαλαντ στην κόντρα ανάμεσα σε δύο παίκτες. Ο Νορβηγός ήταν σαν να έπαιζε χωρίς αντίπαλο και με ψυχραιμία έγραψε το  4-2. Η μεγάλη ανατροπή είχε ολοκληρωθεί με τέσσερα γαλάζια γκολ σε 28 λεπτά.