Τσέλσι - Λέστερ 2-1: Ο Στέρλινγκ διόρθωσε την γκάφα του Γκάλαχερ

ΑΜΝΑ/ΕΡΑ

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 28΄η Τσέλσι με πρωταγωνιστή τον Ραχίμ Στέρλινγκ νίκησε 2-1 τη Λέστερ για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Μετά τον Φοφανά η Τσέλσι πήρε από τη Λέστερ και το… τρίποντο. Φρόντισε γι’ αυτό μια άλλη καλοκαιρινή της μεταγραφή, ο Ραχίμ Στέρλινγκ στον οποίο χάρη μεγάλη θα πρέπει να χρωστά ο  Κόνορ Γκάλαχερ.

Ο Άγγλος μέσος παραλίγο να χαντακώσει την Τσέλσι με την αποβολή του στο 28΄. Δέχθηκε δυο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 6 λεπτών και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνονταν τους μπλε να παλεύουν με δέκα παίκτες για περισσότερο από μια ώρα.

Η αποβολή του Γκάλαχερ στο ματς Τσέλσι-Λέστερ

Από την αρχή δεν ήταν καλή μέρα για την Τσέλσι. Φάνηκε αυτό και στη φάση που κέρδισε πέναλτι (ανατροπή του Λόφτους Τσικ από τον Τίλεμανς) αλλά ο VAR το πήρε πίσω διαπιστώνοντας ότι όλα ξεκίνησαν από ένα οφσάιντ του Χάβερτς.

Και ξαναφάνηκε λίγο αργότερα όταν η βολίδα του Ρις Τζέιμς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Λέστερ ευχαρίστησε την τύχη της και απείλησε με τη σειρά της τους γηπεδούχους για να εισπράξει και αυτή όμως απογοήτευση από τον VAR.

Η…  πόρνη μπάλα και ο σωτήρας Στέρλινγκ

To γκολ που σημείωσε ο Ντάνιελ Αμαρτέι δεν μέτρησε γιατί ο διαιτητής είδε στο βίντεο φάουλ του Μπαρνς στον τερματοφύλακα Μεντί στην προηγούμενη φάση. Ο Μεντί έκανε μεγάλη απόκρουση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου  προ του Καστάν και κράτησε το 0-0.

Η … πόρνη μπάλα είπε να ξεχρεώσει την Τσέλσι για τα όσα της έκανε στο πρώτο ημίχρονο και με την έναρξη του δεύτερου (48΄) αναπαύτηκε στα δίχτυα της Λέστερ μετά από σουτ του Ραχίμ Στέρλινγκ ο οποίος τρία λεπτά αργότερα είχε και σουτ στο δοκάρι!

Με το γκολ αυτό ο Στέρλινγκ έφτασε τα 110 γκολ στην Premier League αλλά δεν έμεινε εκεί. Στο 63′  βελτίωσε το ρεκόρ του πετυχαίνοντας το 2-0. Το πάρτι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κράτησε μόνο τρία λεπτά γιατί στο 66΄ ο Μπαρνς νίκησε τον Μεντί (2-1) και το άγχος επέστρεψε στους οπαδούς της Τσέλσι η οποία ωστόσο άντεξε έως το τέλος.