Γιουβέντους - Ρόμα 1-1: Ο Ντιμπάλα αποθεώθηκε και... απογειώθηκε

O Πάουλο Ντιμπάλα πίκρανε τη Γιουβέντους που έμεινε στο 1-1 με τη Ρόμα στην 3η αγωνιστική της Serie A.

Τα βλέμματα όλα ήταν στραμμένα στον Πάουλο Ντιμπάλα ο οποίος επέστρεψε στο… σπίτι του με τη φανέλα της Ρόμα. Παρόλα αυτά οι οπαδοί της Γιουβέντους του επιφύλαξαν θερμό καλωσόρισμα. Στην παρουσίαση των ενδεκάδων  σηκώθηκαν στο πόδι για να τον αποθεώσουν.

Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο κρατούσε το αήττητο για 451 λεπτά. Αλλά στο πρώτο ημίχρονο  δεν έκανε πολλά για να το διατηρήσει. Η αλήθεια είναι ότι βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ, μετά το γκολ που σημείωσε με φάουλ αλά Πλατινί ο Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Η αντίδραση των Ρωμαίων ήταν υποτυπώδης. Και είναι τυχεροί που πήγαν στα αποδυτήρια μόνο με ένα γκολ στην πλάτη. Το γλύτωσαν χάρις στον  VAR, που δεν μέτρησε (24΄) το γκολ του Λοκατέλι έχοντας διαπιστώσει χέρι του Βλάχοβιτς στην αρχή της φάσης.

Ο Μουρίνιο που δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας του,  έκανε δυο αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Ζαλέσκι και Ελ Σαράουϊ πήραν τις θέσεις των Σπινατσόλα και Μαντσίνι.

H Ρόμα σαν να ζωντάνεψε λίγο. Άρχισε να επισκέπτεται την περιοχή του Σέζνι και στο 69΄μετά από εκτέλεση κόρνερ και ασίστ του … ιπτάμενου Ντιμπάλα ο Τάμι Έιμπραχαμ με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1.

Στο 77΄ο Μουρίνιο απέσυρε τον Ντιμπάλα ενώ ο Αλέγκρι έριξε στον αγώνα τον νεοαποκτηθέντα Μίλικ. Οι «αλλαγές» όμως δεν είχαν καμιά επίδραση στην απόδοση των δυο ομάδων και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Δείτε τα highlights του Γιουβέντους – Ρόμα 1-1