Άρσεναλ - Φούλαμ 2-1: Η Φούλαμ δεν ήταν... Ολυμπιακός και η Άρσεναλ καλπάζει!

AMNA/EPA

Ο Μάρκο Σίλβα απείλησε με νέα «κηδεία» την Άρσεναλ μέσα στο “Emirates”, αλλά η φετινή ομάδα του Αρτέτα δεν «μασάει» στα δύσκολα και οι «κανονιέρηδες» καλπάζουν με νέα νίκη (2-1) στην κορυφή της Premier League!

Ο Μικέλ Αρτέτα είχε δηλώσει στη συνέντευξη τύπου πως περίμενε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα. Και είχε απόλυτο δίκιο καθώς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η Φούλαμ απέδειξε το πόσο καλοστημένη και δυσκολοκατάβλητη είναι σαν ομάδα.

Ακόμη, οι απουσίες Ζιντσένκο και Πάρτεϊ (προβλήματα σε γόνατο και τετρακέφαλο αντίστοιχα) ήρθαν να κάνουν ακόμα πιο δύσκολο το έργο των «Κανονιέρηδων».

Άλλωστε ο Ισπανός πιθανότατα θα είχε μελετήσει το βιογραφικό του Πορτογάλου πρώην προπονητή του Ολυμπιακού και θα γνώριζε ότι ο Σίλβα… ξέρει καλά τι θα πει να «κάνει κηδείες» στο “Emirates”.

Κι όταν η σημαντικότερη φάση της Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο ήταν το δοκάρι του Μαρτινέλι από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, εύκολα διαπιστώνει κανείς πως κάτι καλό έκανε η ομάδα του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού.

Μπορεί να υπήρχαν στιγμές που οι παίκτες του Αρτέτα έκρυβαν τη μπάλα, όμως αυτοί της Φούλαμ έβρισκαν τον τρόπο να μην φτάνει η μπάλα στην εστία του Λένο. Ο Γερμανός πρώην γκολκίπερ της Άρσεναλ χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια μόνο μια φορά σε τετ α τετ του Σάκα.

Κανονιές εσείς… Μίτροβιτς εμείς!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αρτέτα μπήκαν πολύ πιο ψυχωμένοι για τη νίκη όμως ο Μπερντ Λένο ήταν εκεί για να σταματήσει τους πρώην συμπαίκτες του. Και όταν δε βάζεις μπροστά, ο νόμος του ποδοσφαίρου λέει ότι θα δεχτείς γκολ πίσω.

Σε μια στιγμή που θύμισε Άρσεναλ… απ’ τα παλιά, ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες έχασε τον έλεγχο της μπάλας μέσα στην περιοχή στο 56ο λεπτό και έκανε δώρο στον Μίτροβιτς το 100ο γκολ του γκολ με τη φανέλα της Φούλαμ.

Ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς τρελαίνεται πανηγυρίζοντας το 100ο του γκολ με τη φανέλα της Φούλαμ

H φετινή Άρσεναλ… δεν χαμπαριάζει στα δύσκολα!

Βρισκόμενη πλέον με την πλάτη στον τοίχο, η φετινή έκδοση της Άρσεναλ έπρεπε να αποδείξει για άλλη μια φορά πως είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Ο Αρτέτα απέσυρε τον μετριότατο Τίρνεϊ για να βάλει τον Ενκέτια και να διατηρήσει την επιθετικότητα της ομάδας στα ίδια επίπεδα, αν όχι παραπάνω. Και η άμεση απάντηση ήρθε στο 64ο λεπτό από τα πόδια του αρχηγού. Ο Μάρτιν Όντεγκααρντ ισοφάρισε με λίγη τύχη καθώς η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα του ανίκητου μέχρι τότε Λένο.

Η πίεση των «Κανονιέρηδων» συνεχίστηκε σε αμείωτους ρυθμούς με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη, και τελικά το γκολ ήρθε στο 85′ από τον ποδοσφαιριστή που λίγο έμελλε να αποδειχτεί μοιραίος για την ομάδα του.

Ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες ήταν ο παίκτης που εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό λάθος του εξαιρετικού σε όλο το ματς, Λένο, νίκησε στον αέρα τον Γερμανό πορτιέρο και… σκόρπισε ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους της Άρσεναλ που έστησε ένα τρελό πάρτι στις εξέδρες του «Emirates».

Ο Μπερντ Λένο βρίσκει αέρα και ο Γκάμπριελ κάνει το 2-1

Έστω και με μεγάλη περιπέτεια, ο Μικέλ Αρτέτα πανηγύρισε την 53η του νίκη στο 100ο του ματς ως προπονητής της Άρσεναλ. Και ο Ισπανός τεχνικός βλέπει το προβληματικό αυτοκίνητο των προηγούμενων ετών, να μετατρέπεται σε… τζιπ 4Χ4 που δεν καταλαβαίνει τίποτα, πλέον, ούτε στις πιο δύσβατες διαδρομές!