ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-1: Νέο δράμα με Kόντε

EUROKINISSI

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε δυο βαθμούς και δυο παίκτες στον αγώνα με τη Λαμία (1-1) για την 2η αγωνιστική της Super League

Η ατυχία χτύπησε ξανά τον ΠΑΣ που είδε δυο παίκτες του, τον τερματοφύλακα Πριορ και τον φορ, Κόντε να φεύγουν τραυματίες από το γήπεδο. Μπροστά σε αυτές τις απώλειες οι δυο βαθμοί που άφησε στους «Ζωσιμάδες»  ήταν μικρό κακό.

Μάλιστα ο τραυματισμός του Κόντε, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, είναι αρκετά σοβαρός (γίνεται λόγος για ρήξη χιαστού).  Αν επαληθευτούν, θα πρόκειται για μεγάλη ατυχία αφού ο Ισπανός επιθετικός είχε υποστεί  τον ίδιο τραυματισμό στο άλλο γόνατο και είχε χάσει σχεδόν όλη την περσινή χρονιά.

Νωρίτερα ο ΠΑΣ είχε χάσει τον  Ζερόμ Πριόρ που χτύπησε στον αυχένα και χρειάστηκε να του τοποθετήσουν κολάρο. Ο Γάλλος έδωσε τη θέση του στον Σούλη ο οποίος αποδείχθηκε «από μηχανής θεός» κάνοντας σωρεία αποκρούσεων.

Κι όμως όλα ξεκίνησαν καλά για τον ΠΑΣ Γιάννινα που άνοιξε το σκορ στο 13΄με ένα θαυμάσιο γκολ του Ροντρίγκο Εραμούσπε ο οποίος οριζοντιοποιήθηκε για να σκοράρει με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Παναγυρισμοί για το γκολ του Ροντρίγκο Εραμούσπε  στη Λαμία

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 στο 24 όταν κέρδισαν πέναλτι με τον Παμλίδη όμως  ο διαιτητής ανακάλεσε την απόφαση του μετά την εξέταση της φάσης στο βίντεο.

Η Λαμία σιγά-σιγά μπήκε στο παιχνίδι και έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Τελικά ό,τι δεν πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο 58΄. Σκόρερ ο Κρίστοφερ Νούνιες που πρόλαβε τον Παντελάκη και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ τους αλλά καμιά δεν μπόρεσε να σκοράρει στα 112 λεπτά που κράτησε το παιχνίδι.