Μπαρτσελόνα - Βαγιαδολίδ 4-0: Το «φαινόμενο» Ρονάλντο θαύμασε το φαινόμενο Λεβαντόφσκι

ΑΜΝΑ/ΕΡΑ

Με δυο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-0 τη Βαγιαδολίδ για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Η ατμόσφαιρα ήταν πανηγυρική στο Καμπ Νου. Ο πρόεδρος της Μπάρτσα, Ζοάν Λαπόρτα την είδε με ένα… μάτι αφού το άλλο του ήταν μαυρισμένο  εξαιτίας «οικιακού ατυχήματος». Κανονικά την έζησε ο Ρονάλντο, πρόεδρος της Βαγιαδολίδ, γνωστός ως «φαινόμενο», που κάθισε δίπλα του.

Το μαυρισμένο μάτι του Λαπόρτα

Η Μπαρτσελόνα έπιασε από το λαιμό τη Βαγιαδολίδ και ανάλογα με τις φάσεις που δημιούργησε άργησε να βρει το γκολ. Το 1-0 έγινε στο 24΄ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος με αυτό έφτασε τα 25 γκολ στους 28 επίσημους αγώνες που έχει παίξει μέσα στο 2022.

Οι μπλαουγκράνα βρήκαν και δεύτερο γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Δημιουργός του ο Ντεμπελέ και σκόρερ ο Πέδρι με ωραίο πλασέ.

Ο Πέδρι ΄πανηγυρίζει το γκολ στη Βαγιαδολίδ

Στο δεύτερο ημίχρονο κόπασε κάπως η επιθετική ορμή της Μπαρτσελόνα. Αλλά άντε να φρενάρεις τον Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 65΄ ύστερα από ασίστ (δεύτερη στον αγώνα του Ντεμπελέ).

Ο Γάλλος είχε πολλά κέφια και δεν είναι τυχαίο ότι τα τρία τέταρτα των επιθέσεων της Μπάρτσα εκδηλώθηκαν από τη δεξιά πλευρά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σέρζι Ρομπέρτο που είχε μπει στο 61΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.