Mάντσεστερ Σίτι - Νότιγχαμ 6-0: Αμείλικτος ο νόμος του Χάαλαντ

ΑΜΝΑ/ΕΡΑ

Με τον Έρλιγκ Χάαλαντ να σημειώνει χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 6-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει πετύχει πολλά ρεκόρ τα τελευταία χρόνια. Με την αποψινή (31/8) νίκη της  παρέμεινε  αήττητη στους πέντε πρώτους αγώνες της σε πρωτάθλημα για πρώτη φορά από το 2018! Ενώ ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο ίδιο διάστημα σημείωσε δυο χατ τρικ!

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον  Χουλιάν Άλβαρεζ ενώ ο  Στιβ Κούπερ στον νεοαποκτηθέντα Λόντι. Αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των δυο ομάδων μετά τον Ιανουάριο του 2009 όταν η Φόρεστ είχε κλείσει το σπίτι της Σίτι 3-0 για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας!

Το γρήγορο χατ τρικ του Χάαλαντ

Η Σίτι σφυροκόπησε από το πρώτο λεπτό τη Νότιγχαμ που άντεξε μόλις 12 λεπτά όταν ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ. Παρά το ασφυκτικό μαρκάρισμα ο Νορβηγός βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χέντερσον (1-0).

Είχε κέφια ο Χάαλαντ και μέσα στα επόμενα 26 λεπτά σκόραρε άλλες δυο φορές (23΄, 38΄) και έφτασε στο χατ-τρικ πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο. Το σκορ θα μπορούσε να σκαρφαλώσει κι άλλο αλλά το σου του Άλβαρεζ στο 44΄ έστειλε την  μπάλα στο δοκάρι.

Ο Χάαλαντ σημειώνει το 3-0 επί της Νότιγχαμ

Η Σίτι βγήκε το ίδιο φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Και πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο ο Ζοάο Κανσέλο με σουτ έκανε το 4-0. Η έκπληξη ήταν ότι σκόραρε άλλος παίκτης πέρα από τον Χάαλαντ! O Νορβηγός άφησε χώρο και για άλλον. Ο Άλβαρεζ στο 65΄ νίκησε για 5η φορά τον Χέντερσον (5-0).

Στο 70 ο λεπτό ο Γκουαρδιόλα αντικατέστησε τον Χάαλαντ με τον Ντε Μπρόινε και ο εφιάλτης φάνηκε να περνά για τη νεοφώτιστη Φόρεστ που παρά τα πέντε χτυπήματα που δέχθηκε έδειξε κάποια σημεία ζωής στο δεύτερο 45λεπτο αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Έντερσον.

Στο τέλος δεν απέφυγε το 6ο γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός Άλβαρεζ (2ο στον αγώνα) στο 86΄ . Ο Χάαλαντ με τα τρία γκολ στη Νότιγχαμ έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα!