Έβερτον - Λίβερπουλ 0-0: Την έσωσε το VAR, αλλά η χρονιά... δεν σώζεται με τίποτα!

AMNA/EPA

Η Λίβερπουλ δεν είχε αυτή τη φορά παίκτη να τη σώσει στις καθυστερήσεις, προβλημάτισε ξανά με την απόδοσή της και έμεινε σε οδυνηρό 0-0 στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον που είδε να της ακυρώνεται γκολ για… λίγα εκατοστά!

Όταν ένα ντέρμπι Έβερτον – Λίβερπουλ συνοδεύεται, εκτός από το παραδοσιακό μίσος, και από επιτακτική ανάγκη βαθμών, τότε το σενάριο μοιάζει… αναπόφευκτο: Νεύρα και… ξύλο και των γονέων!

Έτσι ακριβώς εξελίχτηκε η παραδοσιακή μονομαχία του λιμανιού, του ντέρμπι με τις περισσότερες κόκκινες στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος. Απίστευτη ένταση από το πρώτο λεπτό, μονομαχίες σώμα με σώμα και φάσεις που έβγαιναν με το σταγονόμετρο.

Υπήρξε, βέβαια, και μία εξαίρεση στην αντιπαλότητα. Ήταν το 9ο λεπτό της αναμέτρησης όταν όλοι μαζί «μπλε» και «κόκκινοι», άρχισαν να χειροκροτούν και να τραγουδούν από κοινού για την περηφάνια του Μερσεϊσάντ, βλέποντας στους ηλεκτρονικούς πίνακες του «Γκούντισον Παρκ» τη φιγούρα της 9χρονης Άλισον, ενός ακόμη αθώου θύματος που έχασε τον Αύγουστο τη ζωή της από πυροβολισμό σε έναν μήνα που η βία «σκοτείνιασε» τα χαμόγελα των κατοίκων της αγγλικής πόλης.

Είναι το 9ο λεπτό του ντέρμπι Έβερτον – Λίβερπουλ και όλοι οι θεατές σηκώνονται από τις θέσεις τους και χειροκροτούν την εικόνα της 9χρονης Ολίβια που προβάλλεται στα μάτριξ του «Γκούντισον Παρκ».

Μια στιγμή ανατριχιαστική, μια παρένθεση στην υγιή ποδοσφαιρική αντιπαράθεση και μετά… ξανά τάκλιν και μαρκαρίσματα που σου έκοβαν την ανάσα!

Φρανκ Λάμπαρντ και Γιούργκεν Κλοπ με έντονα τα σημάδια του προβληματισμού για την εικόνα που παρουσίασαν οι ομάδες τους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Φάσεις υπήρχαν πάντως στις δύο εστίες και αρκετά… φαρμακερές με Άλισον και Πίκφορντ να καταφεύγουν στη βοήθεια της θεάς Τύχης για να τις διατηρήσουν – τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο – ανέπαφες. Γιατί στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο τερματοφύλακες αναδείχτηκαν σε απόλυτους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης με τις εκπληκτικές τους αποκρούσεις.

Ο Φαμπιο Καρβάλιο έπεσε θύμα των σκληρών μαρκαρισμάτων που επικράτησαν στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι του Λίβερπουλ.

Κι αν ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είχε κάποιο κοκαλάκι της νυχτερίδας κρυμμένο στα γάντια του στο 32′, όταν το σουτ του Ντέιβις τράνταξε το δοκάρι της εστίας του, τι να πει και ο διεθνής Άγγλος πορτιέρο για τη… ρέντα του στη φάση του 43′;

Αρχικά μπορεί να έβαλε και ο ίδιος το χεράκι του για να αποσοβήσει απίθανο γκολ σε φανταστικό σουτ του Νούνιες στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια της φάσης αρκέστηκε να παρακολουθεί τον «κεραυνό» του Λουίς Ντίας να τραντάζει την εστία του!

Ο Λουίς Ντίας σημαδεύει μεφοβερό σουτ το δοκάρι της εστίας του Τζόρνταν Πίκφορντ.

Για άλλο ένα πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ έμεινε κολλημένη στο μηδέν επιθετικά…

Ο Κλοπ δεν μπορούσε να πιστέψει ότι η ομάδα του παρέμενε για άλλο ένα φετινό πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ στο ενεργητικό της. Με εξαίρεση το 9-0 επί της Μπόρνμουθ, σε κανένα άλλο παιχνίδι από το ξεκίνημα της Premier League δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα η Λίβερπουλ, με ότι αυτό συνεπάγεται για το εξόφθαλμο έλλειμα στη δημιουργία της.

Ο Κώστας Τσιμίκας με αντίπαλο τον Ντεμαράι Γκρέι κατά τη διάρκεια του ντέρμπι Έβερτον – Λίβερπουλ.

Κι ας χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον Κώστα Τσιμίκα βασικό. Κι ας επέλεξε να τοποθετήσει τον πιο δημιουργικό Φάμπιο Καρβάλιο στη μεσαία του γραμμή, δίπλα σε Φαμπίνιο και Έλιοτ. Κι ας επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης ο Ντάργουιν Νούνιες που εξέτισε την ποινή του. Τζίφος…

Αφήστε που ο Κλοπ έχει να διαχειριστεί, εκτός των άλλων μπελάδων του, και τις ιδιαίτερα χαμηλές πτήσεις του Μο Σαλάχ που παραμένει σκιά του καλού του εαυτού. Ο Αιγύπτιος ήταν απλά απογοητευτικός!

Ροντέο στην επανάληψη, το VAR έσωσε τη Λίβερπουλ

Τουλάχιστον με την είσοδο του Ρομπέρτο Φιρμίνο στην ανάπαυλα, η Λίβερπουλ άρχισε να έχει καλύτερο ρυθμό, χάνοντας παντελώς ωστόσο την ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση.

Προσπαθώντας να επιτεθούν καλύτερα οι «κόκκινοι» άφησαν ουκ ολίγους διαδρόμους ανοιχτούς στους γηπεδούχους και το παιχνίδι μετατράπηκε σε… ροντέο. Πάνω-κάτω η μπάλα, διαρκείς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, σωτήριες επεμβάσεις από Πίκφορντ και Άλισον και το… VAR να λυτρώνει τον Κλοπ και τους παίκτες του στο 69′ όταν ο Κόαντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πάνω από τη γραμμή, αλλά ήταν εκτεθειμένος για ελάχιστα εκατοστά και το γκολ ακυρώθηκε.

Η Λίβερπουλ μπορεί να σώθηκε στην συγκεκριμένη φάση, ωστόσο η χρονιά μάλλον δεν… σώζεται με τίποτα, τουλάχιστον σε επίπεδο διεκδίκησης πρωταθλήματος. Και φαίνεται ότι το λάθος του Κλοπ να μην προχωρήσει έγκαιρα στην ενίσχυση της μεσαίας του γραμμής θα στοιχειώνει τον Γερμανό καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν!

Το δοκάρι του Σαλάχ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, έμοιαζε με… τιμωρία και «θεία δίκη» για το γκολ του Καρβάλιο μεσοβδόμαδα κόντρα στη Νιουκάστλ που χάρισε στη Λίβερπουλ μια νίκη που δενάξιζε!

Η Έβερτον αντίθετα και ο Φρανκ Λάμπαρντ, αν μη τι άλλο δικαιούνται να ελπίζουν σε καλύτερες μέρες. Αν είχε μετρήσει και το γκολ του Κόαντι, η προβληματική εκκίνηση στο πρωτάθλημα θα αποτελούσε ήδη παρελθόν… Τώρα, η απουσία νίκης σε έξι αγωνιστικές, αρχίζει να βαραίνει περισσότερο!