Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 2-1: Οι αλλαγές έσωσαν τον Τούχελ

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η Τσέλσι γύρισε ανέλπιστα ένα χαμένο ματς με τη Γουέστ Χαμ βρίσκοντας γκολ από τον Τσίλγουελ και τον Χαβερτς που πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή η Τσέλσι πραγματικά έχει πρόβλημα. Στην Αγγλία είναι ακόμα πιο σκληροί στους χαρακτηρισμούς τους, γράφοντας ότι αυτή η ομάδα όσο πιο πολλούς παίκτες τόσο χειρότερη γίνεται.

Παρουσία του Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμαγιάνγκ στην εξέδρα, η Τσέλσι είχε πάλι τα χάλια της απέναντι στην άσπονδη συμπολίτισσα της Γουέστ Χαμ αλλά σώθηκε με ένα γκολ του Τσίλγουελ από το πουθενά κι άλλο ένα από τον Χάβερτς (2-1), δύο παίκτες που πέρασαν ως αλλαγή στο τελευταίο ημίωρο.

Ο Ντέιβιντ Μόις επέλεξε να παίξει μαζική άμυνα και να χτυπήσει στην κόντρα, την μάλλον αργή, στην ανάπτυξη, Τσέλσι. Πράγματι, οι μπλε δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να απειλήσουν και μάλιστα κινδύνεψαν να δεχτούν γκολ, όταν ο Φορνάλς έπιασε στο 39′ σουτ στην κίνηση, αλλά έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Μεντί.

Βλέποντας τα χάλια της Τσέλσι, τα «σφυριά» πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 61′ άνοιξαν το σκορ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αντόνιο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που προήλθε από έξοχη επέμβαση του Μεντί σε βόλε του Μπόουεν.

Ο Τούχελ πανικόβλητος έριξε στο ματς Μάουντ, Μπρόγια, Χάβερτς και Τσίλγουελ, αλλά η Τσέλσι συνέχισε να παίζει ανορθόδοξα από το κέντρο. Παρ’ όλα αυτά, ύστερα από μια γιόμα,  η μπάλα έφτασε στον Τσίλγουελ και αυτός από πολύ πλάγια θέση ισοφάρισε ανέλπιστα στο 76′.

Στο 88′, έγινε η μεγάλη ανατροπή με τον Χάβερτς να μετατρέπει σε γκολ ωραίο γύρισμα του Χάβερτς, ενώ η φάση του ματς έγινε στο 90′ με τον Κορνέ να σκοράρει για το 2-2, αλλά τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ για επιθετικό φάουλ του Μπόουεν στον Μεντί, μια φάση που σηκώνει πολύ κουβέντα.

Νίκη οι Λύκοι με Ποντένσε, «κόλλησε» με την Πάλας η Νιουκάστλ, θρίαμβος της Μπρέντφορντ

Η Γουλβς πήρε το προβάδισμα απέναντι στη Σαουθάμπτον λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου με γκολ του Ποντένσε και κράτησε σφιχτά τη νίκη μέχρι το φινάλε.

Στο Νιουκάστλ οι «καρακάξες» πίεσαν, δικαιούνταν ένα γκολ, αλλά έφυγαν για τα αποδυτήρια με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας χωρίς να πετύχουν, αλλά ούτε να δεχτούν, γκολ. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τη Νιουκάστλ να σπαταλά τις ευκαιρίες και να μένει στο 0-0.

Δύο γκολ του Τόνι στο 30′ (πεν.) και στο 43′ έβαλαν την Μπέντφορντ μπροστά με 2-0, αλλά ο Σινιστέρα μείωσε για τη Λιντς στο 45′. Ο Τόνι έφτασε χατ-τρικ στο 58′ περνώντας την μπάλα πάνω από τον Μεσιλιέ για το 3-1. Ο Ρόκα μείωσε στο 89′ σε 3-2, αλλά Εμπουεμό στο 80′ και Γουισά στο 90′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου (5-2) στη νίκη των γηπεδούχων.