Ρεάλ Μαδρίτης- Μπέτις 2-1: Ο Ροντρίγκο σαν... Μπενζεμά

Με γκολ του Ροντρίγκο η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε 2-1 την Μπέτις στο ντέρμπι κορυφής της La Liga και έκανε το 4Χ4

Με το ξεκίνημα που είχαν κάνει οι δυο ομάδες ο αγώνας ήταν ντέρμπι κορυφής. Και τέτοιο αποδείχθηκε στα 90 λεπτά. Η Ρεάλ κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και να φτάσει τις 4 σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η βασίλισσα ξεκίνησε ιδανικά το ματς ανοίγοντας το σκορ στο 9΄ με ωραία πάσα του Αλάμπα και ένα ακόμη πιο ωραίο τελείωμα από τον Βινίσιους.  Η φάση ελέγχθηκε και εν τέλει το γκολ κατακυρώθηκε.

Όμως η ομάδα της Σεβίλλης δεν το έβαλε κάτω και στο 17΄ ο Κανάλες ύστερα από ολιγωρία της άμυνας της Ρεάλ με σουτ νίκησε τον Κουρτουά για το 1-1

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε περισσότερο και κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ με τον Ροντρίγκο στο 65΄. Η Μπέτις προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, δίχως αποτέλεσμα