EUROPA LEAGUE CONFERENCE: Επική ανατροπή της Κουόπιο μέσα στην Ουκρανία

Την ουκρανική Βόρσκλα Πολτάβα θα αντιμετωπίσει ο Άρης στον τρίτο προκριματικό γύρο του ECL, σε περίπτωση που καταφέρε να ανατρέψει το εισβάρος του 2-0 επί της Αστάνα.

Η Βόρσκλα Πολτάβα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικρατώντας με 2-1 της Κουόπιο προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης μετά και το 2-2 του πρώτου αγώνα. Εκεί, θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαριού Άρης-Αστάνα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε…δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά φοβικές και να κοιτάνε πρώτα την άμυνά τους.

Μετά όμως από το κακό πρώτο μέρος, τα γκολ ήρθαν γρήγορα στο δεύτερο μέρος. Ο Ολιβιέρ Τιλ άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς στο 48ο λεπτό, με την Κουόπιο να απαντά άμεσα με γκολ του Σεμπάν ένα λεπτό αργότερα. Η Βόρσκλα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμά της στο 55ο λεπτό με γκολ του Σκλίαρ.

Το παιχνίδι στην συνέχεια μετατράπηκε σε μία μεγάλη μάχη, με τις φάσεις να μην είναι πολλές, αλλά την ένταση να έχει κορυφωθεί. Η Κουόπιο προσπαθούσε να επιτεθεί για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τους Ουκρανούς να περιμένουν και να προσπαθούν να χτυπήσουν την κόντρα βρίσκοντας καλύτερες ευκαιρίες και ανοιχτούς χώρους.

Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες του αγώνα η Κουόπιο βρήκε το γκολ που χρειαζόταν με τον Νίσιλα στο 90+3′ και κάνοντας το 2-2 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον μισάωρο το ματς έγινε…ρώσικη ρουλέτα. Η Βόρσκλα έμεινε με δέκα παίκτες στο 95′ λόγω αποβολής του Κουσνιρένκο, που είχε μπει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 79′, μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο οποίο προέβη.

Με την κούραση των δυο ομάδων να είναι εμφανής και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα η Κουόπιο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι. Η πίεση της απέφερε καρπούς αφού ο Ουντό πέτυχε με κεφαλιά το 3-2 παγώνοντας το «Ολέξι Μπουτόφσκι».

Η Βόρσκλα βγήκε μπροστά με όσες δυνάμεις της απέμεναν, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει ένα τρίτο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Φινλανδοί να πάρουν την νίκη και την πρόκριση με το τελικό 3-2.