Μπουντεσλίγκα: Νέα γκέλα για την Μπάγερν - Κορυφή η Φράιμπουργκ!

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η Μπάγερν δεν κέρδισε ούτε στο Βερολίνο την Ουνιόν. Η Φράιμπουργκ, θριαμβεύτρια (3-2) στο Λεβερκούζεν, πέρασε στην πρώτη θέση.

Η Μπάγερν ισοφάρισε νωρίς το γκολ που πέτυχε στο Βερολίνο, άλλα έμεινε σε δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Ουνιόν, την ώρα που η Φράιμπουργκ περνούσε νικηφόρα από το Λεβερκούζεν και έπιανε κορυφή.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League δέχτηκε νωρίς γκολ, από τον Ντερμιμπάι στο 16′, αλλά απάντησε στο ξεκίνημα της επανάληψης με Γκίντερ (48′) και Γκρέγκοριτς (51′). Ο Σικ ισοφάρισε στο 65′, αλλά ο Γιαπωνέζος Ντοάν στο 72′ χάρισε στη Φράιμπουργκ μια μεγάλη νίκη με 3-2.

Στο Βερολίνο, ο Κίμιχ απάντησε τρία λεπτά μετά το γκολ του Μπέκερ στο 12′, αλλά για άλλη μια φορά οι Βαυαροί δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και έμεινε στο 1-1 με την Ουνιόν.

Διπλό και για την Κολωνία στο Βόλφσμπουργκ με 4-2, για την Βέρντερ στο Μπόχουμ απέναντι στην άποντη τοπική ομάδα (βασικός ο Λαμπρόπουλος) με δύο γκολ του Φίλκρουγκ στο 86′ και στο 90′ (πεν.), ενώ η Στουτγκάρδη κράτησε το 1-1 με αντίπαλο τη Σάλκε, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 67′. Βασικός για του γηπεδούχους ο Μαυροπάνος.