Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Οι Βάσκοι φρέναραν τους «ροχιμπλάνκος»

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η ψυχωμένη Σοσιεδάδ έκοψε βαθμούς από την Ατλέτικο (1-1), σε ένα ματς που τραυματίστηκε ο Όμπλακ και ο Σιμεόνε για τέταρτο σερί παιχνίδι έριξε στον αγώνα τον Γκριεζμάν στο 63′!

Πριν αρχίσει το παιχνίδι στην Reale Arena του Σαν Σεμπαστιάν, οι περισσότεροι αναρωτιόντουσαν πόσα λεπτά συμμετοχής θα πάρει ο Αντουάν Γκριεζμάν. Ο Γάλλος φορ μπήκε στον αγώνα για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στο 63′ (!), αποθεώθηκε, αλλά΄δεν μπόρεσε να δώσει το τρίποντο στους «ροχιμπλάνκος», που έμεινε στο 1-1 στο Σαν Σεμπαστιάν.

Ο Γκριεζμάν επέστρεψε για άλλη μια φορά στην πόλη που έκανε τα πρώτα του βήματα στη La Liga πριν από 13 χρόνια και μία μέρα, αλλά έμεινε στον πάγκο. «Με ξέρετε, κοιτάζω μόνο το καλό της ομάδας», είπε ο Ντιέγκο Σιμεόνε όταν ρωτήθηκε για την ενδεκάδα του αγώνα. Η κουβέντα για τον Γκριεζμάν τελείωσε νωρίς με τον Μοράτα να βρίσκει δίχτυα στο 5′ και όλοι επικεντρώθηκαν στο παιχνίδι.

Ο Αλβάρο Μοράτα πανηγυρίζει το 1-0 της Ατλέτικο

Η κλωτσιά πήγε… σύννεφο, ο ρέφερι έβγαλε πέντε κάρτες και η Ατλέτικο, που είχε κορυφαίο τον Βίτσελ, ήταν τυχερή που δεν δέχτηκε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Οι «ροχιμπλάνκος» κράτησαν το μηδέν μέχρι το 55′, όταν ο δραστήριος Σαντίκ, που μπήκε στο 46′ στη θέση του Σόρλοτ, βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Η Ατλέτικο συνέχισε να δείχνει άχρωμη, αλλά ο Κορέα απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 και στο 84′ η Ατλέτικο έχασε με τραυματισμό την κολώνα της στα γκολπόστ, τον Όμπλακ, που συγκρούστηκε με τον Ρεινίλντο σε φάση που οδήγησε σε ακυρωθεί γκολ των γηπεδούχων.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 98′ με τον Ρεμίρο να διώχνει το σουτ-ριμπάουντ του Κόκε.