EUROPA CONFERENCE LEAGUΕ: «Καθάρισε» με νέα 5αρα η Έλφσμποργκ - Μπαίνει στον «δρόμο» της «Ένωσης» αν προκριθεί

Με ακόμα μία άνετη επικράτηση η σουηδική ομάδα κέρδισε με 5-0 την Μιλσάμι στην έδρα της και πέρασε στον τριτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου θα βρει τον νικητή του ΑΕΚ-Βελέζ.

Η Έλφσμποργκ έκανε νέο «πάρτι» απέναντι στην αδύναμη Μιλσάμι και νικώντας με 5-0 εκτός έδρας πήρε την πρόκριση για για την τρίτη «στροφή» των προκριματικών του Europa Conference League όπου θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαριού της ΑΕΚ με την Βελέζ Μόσταρ.

Οι Σουηδοί δεν είχαν όρεξη για…αστεία και καθάρισαν την «μπουγάδα» από το πρώτο κιόλας 45λεπτο. Ο Εντιόνε άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και ο Φρικ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ενώ ο δράστης του πρώτου γκολ πέτυχε ακόμα ένα στο 25′ αυξάνοντας σε τρία το προβάδισμα των Σουηδών. Στο δεύτερο μέρος ο Κούπερ Λοβ έκανε το 4-0 στο 56′ και ο Μαροκχί Εντιόνε ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στι 65′. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την Έλφσμποργκ να πανηγυρίζει μία εύκολη πρόκριση.