Άρης-ΠΑΟΚ 0-0: Ο ωραίος Κοτάρσκι κι ο μοιραίος Γκρέι υπέγραψαν την ισοπαλία στο φλεγόμενο Βικελίδης

Eurokinissi

Ο «άγιος» Κοτάρσκι κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ στο «κολασμένο» Βικελίδης, ενώ ο Γκρέι πέταξε την ευκαιρία να δώσει στον Άρη τη νίκη από την άσπρη βούλα. Σχολιάζει ο Παναγιώτης Γκαμπράνης

‘Ενας Κροάτης, ο γκολκίπερ Ντόμινκ Κοτάρσκι, υπέγραψε την λευκή ισοπαλία του ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, που ξεκίνησε μέσα σε ένα φλεγόμενο Βικελίδης από πυρσούς και καπνογόνα και ολοκληρώθηκε μέσα σε πλημμύρα!

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και με το μπλοκάρισμα στο κακοχτυπημένο πέναλτι του Άντι Γκρέι, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, σε ένα γήπεδο που κόχλαζε.

Το μοιρασμένο ημίχρονο και η «τρύπα» στον άξονα του Άρη

Ο Τόλης Τερζής προβληματιζόταν για την κατάσταση των δύο ακραίων μπακ του γι΄αυτό και άλλαξε όλη την αριστερή πλευρά με Μαζικού και Ματέο Γκαρσία αντί για Πίρσμαν-Ιτούρμπε, αλλά τα προβλήματα στον Άρη ήρθαν από τον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Ο Ντιόπ που επιλέχθηκε να παίξει στο πλευρό του Ντουκουρέ ήταν εκτός τόπου και χρόνου, με σοβαρά λάθη και μία κίτρινη κάρτα πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κρατάει τον Άρη πίσω, έχοντας ένα μεγάλο κενό στην μεσαία γραμμή.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο ματς με μοναδικό νέο πρόσωπο τον Λύρατζη αντί του Βιεϊρίνια και με φανερή πρόθεση να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του. Παίζοντας όμως με αρκετούς νεαρούς δεν έλειψαν τα λάθη, από την πίεση ίσως και της κερκίδας, που θα μπορούσαν να είχαν κοστίσει.

Ο ΠΑΟΚ συνήλθε μετά το 25′ και προσπάθησε να βάλει λίγη πίεση στον Άρη, ήλεγξε τον ρυθμό, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντίεδρασαν άμεσα και χρειάστηκε να επέμβει ο Κοτάρσκι για να κρατήσει το μηδέν.

Φωτιά το β΄ημίχρονο! Χαμένο πέναλτι με Γκρέι

Όσες συγκινήσεις έλειψαν στο πρώτο ημίχρονο, καταγράφηκαν μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο! Ο Άρης μπήκε δυνατά με Νταμπό αντί του Ντιόπ στην ενδεκάδα και έχασε εξαιρετική ευκαιρία με τον Μάνου Γκαρθία, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με προβολή του Τόμας και απίστευτη απόκρουση του Κουέστα.

Ωστόσο η πιο δυνατή στιγμή ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Εμπακατά, αλλά έστειλε στα… σκουπίδια ο Γκρέι, εκτελώντας χλιαρά πάνω στον Κοτάρσκι!

Ο Κοτάρσκι μπλοκάρει το άσχημα εκτελεσμένο πέναλτι του Γκρέι

Ο Λουτσέσκου πάντησε με τρεις αλλαγές για να ισορροπήσει το παιχνίδι προσθέτοντας εμπειρία με Βιεϊρνια, Μπίσεσβαρ και Ολιβέιρα.

Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο μετά το χαμένο πέναλτι, έψαξε το γκολ με κάθε τρόπο, αλλά το 0-0 παρέμεινε σε κλίμα έντασης στα τελευταία λεπτά, όταν αποβλήθηκαν μετά από συμπλοκή ο Νταμπό με τον Καντουρί.

Μπομπονέρα το Βικελίδης και δέκα λεπτά καθυστέρηση!

Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι οπαδοί του Άρη υποδέχτηκαν τους παίκτες του ανάβοντας εκατοντάδες πυρσούς, καπνογόνα αλλά και πυροτεχνήματα δημιουργώντας μία μοναδική εικόνα στον ουρανό του Κλεάνθης Βικελίδης, αλλά και ένα σύννεφο καπνού, που όμοιο του δεν είχε ξαναγίνει

Ο Πορτογάλος ρέφερι Λουίς Γκοντίνιο αναγκάστηκε να αρχίσει το ματς μετά από δέκα λεπτά, περιμένοντας να διαλυθεί η… ομίχλη που δημιουργήθηκε!

Το εντυπωσιακό είναι πως στο 69΄του αγώνα, την ώρα που ο διαιτητής έδωσε cooling break, άνοιξαν οι ουρανοί με μία απίστευτη καταιγίδα!