Champions League Top10: Η Νάπολι μάγεψε, η Λίβερπουλ ταπεινώθηκε, ο Λέβα... ξεσάλωσε!

AMNA/EPA

Η Νάπολι έκανε φύλλο και φτερό τη θλιβερή Λίβερπουλ, την ισοπέδωσε με 4-1 και επισκίασε κάθε άλλο γεγονός στην πρεμιέρα του φετινού Champions League – Δείτε τις καλύτερες στιγμές της βραδιάς!

Ήταν προβληματική η εικόνα της Λίβερπουλ στα φετινά της ματς αλλά απόψε (7/9) στο Σαν Πάολο εξελίχθηκε σε εφιαλτική. Με τρύπια άμυνα γνώρισε τη συντριβή 4-1 από τη Νάπολι που έπαιζε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα χωρίς τον καλύτερο επιθετικό της, Οσιμέν!

Το sportday.gr ξεχώρισε τις δέκα κορυφαίες στιγμές της βραδιάς στο Champions League.

Βεζούβιος έκαψε τη δύστυχη Λίβερπουλ

H κακή μέρα φάνηκε από το πρώτο λεπτό για τη Λίβερπουλ (δοκάρι Οσιμέν). Η Νάπολι κέρδισε δυο πέναλτι, ευστόχησε στο ένα, έβαλε τρία γκολ στο ημίχρονο και έφτασε στον θρίαμβο 4-1 απέναντι σε μια Λίβερπουλ φάντασμα της περσινής ομάδας που έφτασε ως τον τελικό του Champions League

Τι απέγινε ο βράχος Φάν Ντάικ

Η κατάρρευση της Λίβερπουλ δεν είναι άσχετη με την πτώση της απόδοση του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ ο οποίος μετά από ένα σερί 150 αγώνων χωρίς πέναλτι σε όλες τις διοργανώσεις με τη Λίβερπουλ, έχει κάνει δύο πέναλτι στις τελευταίες επτά εμφανίσεις του. Για καλή του τύχη, το αποψινό έσωσε ο Άλισον.

Λεβαντόφσκι, ο παλιός είναι αλλιώς…

Eμπαπέ, Χάαλαντ… «Μη βιάζεστε παιδιά, είμαι ακόμη εδώ». Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με τα τρία γκολ που πέτυχε στη νίκη 5-1  της Μπαρτσελόνα με επί της Βικτόρια Πλζεν έφτασε τα 35 γκολ στους τελευταίους 27 αγώνες του στο Champions League (τους 26 με την Μπάγερν).

Ο Σιμεόνε τζούνιορ στα χνάρια του πατέρα του

Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε μπήκε αλλαγή στον αγώνα της Νάπολι με τη Λίβερπουλ και σκόραρε στο ντεμπούτο του στο UEFA Champions League, 25 χρόνια και 361 ημέρες αφότου ο πατέρας του Ντιέγκο Σιμεόνε σκόραρε επίσης στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση (δύο γκολ εναντίον της Στεάουα το 1996).

Το ποίημα του Σανέ στο Μιλάνο

Ο Λερόι Σανέ σημείωσε ένα θαυμάσιο γκολ στη νίκη 2-0 της Μπάγερν επί της Ιντερ στο Μιλάνο. Αυτό ήταν το 10ο γκολ του στο Champions League με την Μπάγερν σε 19 συμμετοχές. Μόνο ο Ρόι Μακάι (10 ματς) και ο Λεβαντόφσκι (16 ματς) το έχουν κάνει πιο γρήγορα

Η γκάφα της βραδιάς από τον Χραντέτσκι

Ο Φινλανδός διεθνής τερματοφύλακας Λούκας Χράντετς έκαψε (1-0) τη Λεβερκούζεν στο Μπριζ. Μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ σε μια φάση που δεν θα ήθελε να την ξαναδεί στο βίντεο αφού ήταν μακράν η γκάφα της βραδιάς

Ξεχάστε τον Άντονι…Μοχάμεντ Κούντους

Ο 21χρονος Γκανέζος έκανε τους φίλους τους Άγιαξ να ξεχάσουν γρήγορα τον Άντονι που πήγε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έναντι 95 εκατομμυρίων ευρώ σημειώνοντας μια γκολάρα στο 4-0 με την Ρέιντζερς που θα το ζήλευε και ο Βραζιλιάνος πλέον κόκκινος διαβολος.

Μάρκους Έντουαρντς όπως λέμε Χάρι Κέιν

Ο Mάρκους Έντουαρντς έμαθε μπάλα στις Ακαδημίες της Τότεναμ. Μεγάλωσε βλέποντας τον Χάρι Κέιν να σκοράρει. Όμως ουδείς προφήτης στον τόπο του, από τα 19 στα ξένα, πρώτα στην Ολλανδία μετά στην Πορτογαλία. Έλαμψε απόψε στη νίκη 3-0 της Σπόρτιγνκ επί της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη

Μάθημα τριγωνομετρίας στα γερμανικά

Το δεύτερο γκολ της Μπάγερν επί της Μίλαν ήταν μάθημα τριγωνομετρίας. Οι Βαυαροί άλλαξαν 9 πάσες με μεγάλη ταχύτητα και αλλαγή κατεύθυνση πριν ο Σανέ την στείλει προς τα δίχτυα για να την καρφώσει ο ζαλισμένος Ντ Αμπρόσιο στην εστία του.

Οι πιο τρελές καθυστερήσεις που έχουμε δει!

Η βραδιά έμελλε να κλείσει με αδιανόητο θρίλερ στη Μαδρίτη, εκεί που όλα ξεκίνησαν στο 80′ με την αποβολή του Ταρεμί! Μέσα σε 11 λεπτά καθυστερήσεων σημειώθηκαν τρία (!) γκολ και στο 90+11′ ο Γκριζμάν χάρισε μια απίθανη νίκη στην Ατλέτικο με 2-1!