Εuropa League: Σπουδαία διπλά για Άρσεναλ, Μπέτις, Μπράγκα, σοκ για Ρόμα

amna-epa

H Άρσεναλ, η Μπέτις και η Μπράγκα ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Europa League παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν μακριά από τα γήπεδά τους. Όλα τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των αναμετρήσεων που άρχισαν στις 19.45

Στην 1η αγωνιστική του Europa League  οι φιλοξενούμενοι είχαν τον κύριο λόγο.

Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν μπόρεσε να συνεχίσει την καλή πορεία της και στους ομίλους. Αν και ισοφάρισε μέσα σε 4 λεπτά με τον Όιερ το 0-1, δέχτηκε το 1-2 στο 90+4 και υπέστη οδυνηρή ήττα.

Στη Ζυρίχη η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον 19χρονο Μαρκίνιος αλλά ένα λάθος στην άμυνα έφερε το πέναλτι και την ισοφάριση στο 44΄με τον Κριεζίου. Ο Ενκέτια που έπαιξε αντί του Ζέσους έκανε το 1-2 στο 62΄

Η Μπόντο Γκλιμτ θυμήθηκε τα περσινά της θαύματα και βούβανε το Φίλιπς Στάντιον με γκολ του Γκρόνμπαεκ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Αϊντχόφεν είχε απάντηση στο δεύτερο με τον Γκάκπο (63΄)

Η Λουντογκόρετς έβγαλε τον Μουρίνιο από τα ρούχα του, κερδίζοντας 2-1 τη Ρόμα στη Βουλγαρία, με το ένα γκολ να σημειώνεται σχεδόν… περπατώντας.

Κανονικός περίπατος (2-0) της Μπέτις στο Ελσίνκι και της Μπράγκα (2-0) στο Μάλμε.

Conference League

Λόγω των επεισοδίων που ξέσπασαν στις εξέδρες ανάμεσα στους οπαδούς της Νις και τη Κολωνίας η UEFA σκέφτηκε την αναβολή της αναμέτρησης. Tελικά το ματς άρχισε με 55λεπτη καθυστέρηση και οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 19′ με τον Τίγκες αλλά οι Γάλλοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ντελόρ στο 62΄

Τρελό ματς έγινε στην Ισπανία. H Λεχ Πόζναν αιφνιδίασε τη Βιγιαρεάλ με γκολ στο 2΄αλλά όταν πήρε μπρος η ισπανική μηχανή, οι Πολωνοί βρέθηκαν με τρία γκολ στην πλάτη (3-1) πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Όμως δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν 3-3 σχεδόν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στα δυο γκολ του Μπαένα απάντησε με ισάριθμα ο Ίσακ! Όμως στο 89΄ο Κοκλέν λύτρωσε τους γηπεδούχους (4-3)