ΠΑΣ Γιάννινα - Λεβαδειακός 2-1: Ο «παλιός» Εραμούσπε είναι αλλιώς

Eurokinissi

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, αλλά νευρικός μετά το 1-1, ο ΠΑΣ λυτρώθηκε με γκολ του στόπερ Εραμούσπε στο 72′ και νίκησε με 2-1 τον αξιόμαχο Λεβαδειακό.

Γίνεται ένα παιχνίδι να είναι «τελικός» από την 4η αγωνιστική; Μαθηματικά όχι, ψυχολογικά, όμως, ναι. ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός είχαν καθίσει στον πάτο της βαθμολογίας με έναν πόντο συγκομιδή και η πίεση ήταν μεγάλη. Τι κι αν είχαν βγάλει δύσκολο εκτός έδρας πρόγραμμα μέχρι τώρα. Η ψυχολογία μετράει στον αθλητισμό.

Σε αυτόν τον πρόωρο τελικό λοιπόν, ο ΠΑΣ είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα, ταχύτητα, ποιότητα και αποφασιστικότητα για να πάρει το ματς με 2-1.

Μολονότι απέχει από τα περσινά στάνταρ, ο «Άγιαξ» ήταν ανώτερος του Λεβαδειακού, που δείχνει να πάσχει δημιουργικά, αλλά και επιθετικά.

Γκολ στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Ο ΠΑΣ μπήκε πάρα πολύ δυνατά και ξεκίνησε με γκολ στο 2′ και σκόρερ τον Ροσέρο έπειτα από σέντρα του Μπιλμπάο. Ο σκόρερ πανηγύρισε με τη φανέλα του άτυχου Πέδρο Κόντε, του φορ του ΠΑΣ που υπέστη για δεύτερη φορά σε ένα χρόνο ρήξη χιαστού.

Ο Ροσέρο πανηγυρίζει το 1-0 με τη φανέλα του άτυχου Πέδρο Κόντε.

Οι Γιαννιώτες κράτησαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο μέρος, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπαγκαλιάνη, αλλά ορθώς ακυρώθηκε, καθώς ο στόπερ του ΠΑΣ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν, αλλά ο Ροσέρο είχε κακές επιλογές μπροστά από το τέρμα και από το… πουθενά ήρθε ένα σουτ του Μουτίνιο έξω από την περιοχή, που κόντραρε πάνω στον Λιάσο και η μπάλα κατέληξε στην κλειστή γωνία του Σούλη για το 1-1, 7” πριν εκπνεύσει το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο σκόρερ του Λεβαδειακού Μουτίνιο, πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Πήρε μέτρα στο γήπεδο ο Λεβαδειακός, τον τιμώρησε με αντεπιθέσεις ο ΠΑΣ

To γκολ του Λεβαδειακού χάλασε το μυαλό των γηπεδούχων που έγιναν… τσαπατσούληδες και το ματς άναρχο.

Οι Βοιωτοί πήραν τον έλεγχο και ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο, αλλά εκτέθηκαν κι αφού δεν άκουσαν το καμπανάκι όταν ο Σταματελόπουλος αστόχησε εντελώς ξεμαρκάριστος στο 69′, ήρθε ο μοναδικός (μαζί με τον. Καραχάλιο) ενδεκαδάτος παίκτης της περσινής ομάδας, ο Ροντρίγκο Εραμούσπε να σκοράρει στο 72′ με προβολή από κοντά για το 2-1 του ΠΑΣ.

Από εκεί και πέρα οι Γιαννιώτες προσπάθησαν και πέτυχαν να κρατήσουν το σκορ και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που, αν δεν κέρδιζαν, ίσως είχαμε εξελίξεις…