Ατλέτικο Μαδρίτης - Θέλτα 4-1: Πάρτι με αργεντίνικους χορούς

amna-epa

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε 4-1 τη Θέλτα για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Με πρωταγωνιστές δυο Αργεντινούς, τον Κορέα και τον Ντε Πολ η Ατλέτικο ξέσπασε πάνω στη Θέλτα για τις μέτριες μέχρι τώρα εμφανίσεις της.

Oι γηπεδούχοι πήραν γρήγορο προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Άνχελ Κορέα στο 9 ‘. O Aργεντινός δεν έχει χρόνο συμμετοχής φέτος και σκοράροντας το χάρηκε πολύ. Γιόρτασε το γκολ με έναν υπέροχο χορό που άρεσε πολύ στους οπαδούς.

Όμως τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες της Ατλετικο λαχτάρησαν βλέποντας τον Ιάγκο Άσπας να τραντάζει το δοκάρι του Ομπλακ. Η Θέλτα δεν απογοητεύτηκε και στο 38’ έφτασε πάλι κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Λάρσεν από μέση απόσταση έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ξέσπασμα στο β΄ ημίχρονο

Βλέποντας τα σκούρα ο Σιμεόνε έριξε στον αγώνα στην επανάληψη τον αρχηγό, Κόκε… Πέντε λεπτά αργότερα η Ατλέτικο έφτασε στο 2-0 από γκολ που σημείωσε ο Ροδρίγο ντε Πολ και η καρδιά των οπαδών της πήγε στη θέση της.

Από κει και πέρα η Ατλέτικο έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και στο 65΄ ο Γιανίκ Καράσκο σημείωσε το 3-0. Η Θέλτα μείωσε με τον Γκάμπρι Βέιγκα στο 71΄ αλλά δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ξαναχτύπησαν με τη βοήθεια του Ουνάι Νούνιεθ ο οποίος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 4-1.