Ολυμπιακός: Το αδιανόητο 4-1 κίτρινες και η ανοχή του Φωτιά στις καθυστερήσεις

Φωτιάς διαιτητής
eurokinissi

Με 70-30% κατοχή μπάλας και 18-4 τελικές κόντρα στον Βόλο ο Ολυμπιακός δέχθηκε τέσσερις (4) κίτρινες και ο φιλοξενούμενος μόνο μία (1) και είναι απορίας άξιο πως συνέβη αυτό.

Σ’ ένα ματς που ο Ολυμπιακός είχε κατοχή 70-30% και 18-4 τελικές ο διαιτητής Φωτιάς έκρινε ότι οι κίτρινες κάρτες πρέπει να είναι τέσσερις (Βρσάλικο, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μπα) εις βάρος των γηπεδούχων και μία (Τσοκάνης) εις βάρος του Βόλου.

Σ’ ένα ημίχρονο (το β‘) που οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να βρουν ρυθμό ο διαιτητής χάζευε τον τερματοφύλακα Κλέιμαν να καθυστερεί διαρκώς να επαναφέρει τη μπάλα και επέτρεπε να γίνονται διαρκώς καθυστερήσεις.

Μετά τη 2η αγωνιστική και την ισοπαλία στην Τρίπολη με τον Αστέρα, ο Ολυμπιακός χάνει άλλους δύο βαθμούς ακόμα για την 4η αγωνιστική κόντρα στον Βόλο. Ωστόσο το θέμα είναι πως θα μπορέσει το ελληνικό ποδόσφαιρο να γίνει πιο ελκυστικό για (τηλε)θεατές και όχι μόνο. Γιατί αν οι διαιτητές συνεχίζουν να ανέχονται τη σκοπιμότητα που ξεπερνάει τα όρια και το θέαμα γίνεται αντιτουριστικό, σύντομα θα παρακολουθούν μόνο συγγενείς και φίλοι. Και μπορεί ούτε κι αυτοί.

Αν φοβάσαι ότι θα έχεις την τύχη του Καραντώνη…

Βεβαίως, όταν ένας διαιτητής φοβάται πως αν σφυρίξει ό,τι βλέπει μπορεί να έχει την τύχη συναδέλφων του (βλέπε Καραντώνης που καρατομήθηκε γιατί υποτίθεται ευνόησε τον Ολυμπιακό), τότε θα το σκεφτεί διπλά και τριπλά όπως συνέβη με τη φάση του Ρέαμπτσιουκ στο φινάλε. Σπρώχθηκε από τον Σιέλη εντός περιοχής και βρέθηκε στο έδαφος. Ακόμα κι αν ο διαιτητής θεώρησε ότι δεν ήταν τόσο έντονο σπρώξιμο για να υποδείξει πέναλτι, αν μη τι άλλο έπρεπε να τσεκαριστεί η φάση αφού ήταν σημαντική και σε ένα σημείο που κρίνονταν το αποτέλεσμα.