Αντώνης Καρπετόπουλος: Ο Ολυμπιακός παίζει ποδόσφαιρο μονάδων κι όποιος δεν μπορεί... ψάχνεται!

EUROKINISSI

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος σχολιάζει στη SportDay της Δευτέρας 12 Σεπτεμβρίου, όλα όσα είδαμε στα κυριακάτικα παιχνίδια της Super League που έφεραν τον Παναθηναϊκό πρώτο και… ανίκητο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο ντέρμπι χωρίς αλλαγές σε αυτή που στο ξεκίνημα της σεζόν είναι η βασική ενδεκάδα του – μόνη απουσία ο Χουάνκαρ, που αντικαταστάθηκε από τον Γκανέα όπως και στο ματς με τον Λεβαδειακό. Αυτή τη φορά δεν υπήρξε χώρος για τον Βέρμπιτς καθώς χρειαζόταν ο Ρούμπεν Πέρεζ, ενώ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κράτησε το αμυντικό δίδυμο Σάρλια – Πούγγουρας.

Ο Ματίας Αλμέιδα από την άλλη έκανε κάποιες μικροεκπλήξεις αλλά όχι και τεράστιες αλλαγές. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με αυτό το κάτι σαν 4-2-3-1 (στο οποίο ο Γκατσίνοβιτς ξεκίνησε αυτή τη φορά αριστερά) κι αν μια υπήρξε κάτι σημαντικά διαφορετικό σε σχέση με το ματς με τον ΠΑΣ είναι η επανεμφάνιση του Γκαρσία σε θέση δεξιού εξτρέμ – αυτός ήταν ο αντικαταστάτης του Τζούμπερ και κάποιος πρέπει να είπε στον Αργεντινό πως έχει και καλή παράδοση κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι επιλογές των προπονητών έπαιξαν ρόλο: η έλλειψη σιγουριάς των στόπερ της ΑΕΚ έδωσε στην ομάδα του Αλμέιδα το αβαντάζ στο σκορ – μετά από ένα λάθος του Πέρεζ στο μισάωρο  ο Αραούχο βρήκε τον Πινέδα κι αυτός έκανε το 0-1. Αλλά η άμυνα της ΑΕΚ υπέφερε όσο και πέρυσι αφού οι τρεις από τους τέσσερις που την αποτελούσαν ήταν ίδιοι με πέρυσι.

Ο ΠΑΟ γύρισε το ματς με δυο πέναλτι γκολ πριν να βγει το ημίχρονο: το πρώτο το χτύπησε στο 41 ο Αραούχο (το παραχώρησε ο Χατζισαφί) και το δεύτερο ο Σπόραρ στο 45΄(το πήρε ο Γκάνεα από τον Γκαρσία που γύρισε να καλύψει τον Ρότα).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε ροντέο. Η ΑΕΚ πίεσε αλλά ο ΠΑΟ άντεξε με νύχια και με δόντια. Ο Γιοβάνοβιτς επιστράτευσε και τον Μπερνάρ- η ΑΕΚ έχει ήδη δυο ήττες σε τέσσερα ματς.

Ο Ολυμπιακός πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός πέταξε δυο βαθμούς κόντρα στο Βόλο, που πάντα τον δυσκολεύει και στο Καραϊσκάκη. Την πάτησε για ένα απλούστατο λόγο: γιατί πέταξε ένα ημίχρονο.

Το Σάββατο έγραφα ότι ο Κάρλος Κορμπεράν ετοίμαζε ένα μεγάλο rotation στο ματς αφού ο Ολυμπιακός ερχόταν από το ταξίδι (και την ήττα στο Ναντ) και περιμένει και το ματς με την Φράιμπουργκ. Ωστόσο πριν τον αγώνα διατύπωνα τις αμφιβολίες μου για την χρησιμότητα μιας τέτοιας κίνησης διότι το ματς ήταν δύσκολο και γιατί ο Ολυμπιακός στην αρχή της σεζόν δεν έχει ομοιογένεια και είναι δύσκολο να την βρει όταν αλλάζει συνεχώς ενδεκάδες.

Αποδείχτηκε νωρίς ότι το ματς ήταν πολύπλοκο: ο Βόλος πίεζε ψηλά και ακόμα κι αν δεν έκανε ευκαιρίες υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να κάνει κάτι που δεν ξέρει, δηλαδή να περιμένει. Στο 29΄ ο Οσέγκοβιτς έκανε το 0-1 σε μια φάση που ο Φερνάντεζ χορεύει τον Ρέαπτσουκ και μπαίνει στη μακρά λίστα των παικτών που ταλαιπώρησαν φέτος την άμυνα του Ολυμπιακού, στην οποία ούτε η επιστροφή του Βρσάλικο, ούτε η χρησιμοποίηση του Παπασταθόπουλου έδωσαν κάποια σιγουριά.

«Ο Ολυμπιακός παίζει ποδόσφαιρο μονάδων: όποιος κάτι μπορεί να κάνει με τη μπάλα στα πόδια μόνος διακρίνεται. Όποιος όχι, ψάχνεται…»

Ο Κορμπεράν κατάλαβε το λάθος και προσπάθησε να επανορθώσει: στο ημίχρονο έβγαλε τον Βρσάλικο, τον Ουί Τζο (που ακόμα ψάχνεται) και τον Μασούρα (που δεν φτάνει ούτε σε τελική προσπάθεια) και προσπάθησε να γυρίσει το ματς με τους Ελ Αραμπί, Αβιλα και Πέπ Μπιέλ.

Ο Βόλος τρόμαξε, άφησε στον Ολυμπιακό την μπάλα, δεν έκανε τίποτα πέρα από καθυστερήσεις, αλλά ο πρωταθλητής, που είχε τρία δοκάρια (!), δεν έφτασε στη νίκη γιατί ο Ντε Λα Φουέντε (που με τον Ροντρίγκεζ μπήκε κι αυτός στο ματς  αντί του Μπόουλερ και του Βαλμπουενά), δεν έχει ρυθμό αγώνων στα πόδια του.

Ο Αμερικάνος είχε να αγωνιστεί στη Μαρσέιγ από τον Φεβρουάριο και σπατάλησε τις δυο τεράστιες ευκαιρίες που είχε στη διάθεσή του. Ο Βόλος φρόντισε με μαζική άμυνα απλά να μην φτάνει η μπάλα στον Ελ Αραμπί που σκόραρε στη μοναδική του τελική προσπάθεια σε μια φάση που έφτιαξε και ολοκλήρωσε μόνος του!

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε καρδιά αλλά μια κλειστή άμυνα για να την ανοίξεις θέλει συνεργασίες και αυτοματισμούς: όλα αυτά είναι μάλλον άγνωστες λέξεις. Ο Ολυμπιακός παίζει ποδόσφαιρο μονάδων: όποιος κάτι μπορεί να κάνει με τη μπάλα στα πόδια μόνος διακρίνεται. Όποιος όχι, ψάχνεται.