Εuropa League: Η απίθανη Καραμπάγκ διέλυσε τη Ναντ και... έσφιξε τη θηλιά στον Ολυμπιακό!

nantes fc

Η Κάραμπαγκ μάδησε 3-0 τα καναρίνια της Νάντ- Η Λάτσιο σαρώθηκε 5-1 στη Δανία από τη Μίντιλαντ. Όλα τα αποτελέσματα στους αγώνες των 19.45 στη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού και της Φράιμπουργκ,  Κάραμπαγκ νίκησε 3-0 τη Ναντ και διατήρησε ζεστές τις ελπίδες της για την πρόκριση. Παράλληλα βύθισε τον Ολυμπιακό στην 4η θέση του ομίλου.

Οι Γάλλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ 28΄ με τον Λουντοβίκ Μπλας ο οποίος βρέθηκε  τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και το 0-0 έμεινε στο ημίχρονο.

Οι Αζέροι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 59΄ έφτασαν στο γκολ με τον Οβούσου  ο οποίος αξιοποίησε τη δημιουργία του Όζομπιτς (1-0).

Μέχρι να συνέλθουν οι Γάλλοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 65΄ ο Ζουμπίρ με τρομερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λαφόν (2-0).

Στο 72΄ έγινε το 3-0 με βολίδα του Γιάνκοβιτς και η νίκη της Κάραμπαγκ πήρε διαστάσεις θριάμβου.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ: Μαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς, Μουσταφαζάδα, Χουσεΐνοφ, Καφαρκουλίγεφ, Γκαράγεφ, Γιάνκοβιτς, Όζομπιτς (62′ Σεϊντάεβ), Μαλινόφσκι, Κουαμπένα, Ζουμπίρ

ΝΑΝΤ: Λαφόντ, Φάμπιο, Καστελέτο, Παλουά, Κορσιά, Μπλας, Μουτουσαμί (76′ Ζιρότο), Σισοκό (65′ Τσιριβέγια), Σάιμον (76′ Κοκό), Μοχάμεντ, Γκαναγκό (64′ Γκεσάν)

Τα αποτελέσματα των αγώνων  2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

Στην MCH Arena έγινε το «μπαμ» του πρώτου μέρους της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, με τη Μίντιλαντ να διασύρει με 5-1 το φαβορί για την πρωτιά του 6ου γκρουπ, Λάτσιο. Έκαναν «σεφτέ» Γιουνάιτεντ, Τραμπζονσπόρ, Φέγενορντ και Καραμπάχ, την οποία θ΄ αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στην 3η και 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Με βασικούς του Μανώλη Σιώπη και Τάσο Μπακασέτα η Τραμπζονσπόρ «άνοιξε λογαριασμό» στο 8ο γκρουπ, επικρατώντας στο «Μέντικαλ Παρκ» με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, που έμεινε χωρίς βαθμό μετά τα δύο πρώτα ματς.