UEFA Conference League: Η Άλκμααρ έβαλε φρένο στην πορεία της Βαντούζ

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Δεν άντεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βαντούζ και γνώρισε τη συντριβή στην Ολλανδία, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε στην έδρα του από την Ντνίπρο-1

To θαύμα της Βαντούζ παραλίγο να συνεχιστεί και στην Ολλανδία, όμως η Άλκμααρ κατάφερε να λυγίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να επικρατήσει με 4-1.

Έτσι, η εκπρόσωπος του Λιχτενστάιν γνώρισε την πρώτη της ήττα στην Ευρώπη μετά από 8 αγώνες φέτος, αλλά για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να μείνει με 10 παίκτες από το 61΄ λόγω αποβολής τερματοφύλακα Μπέντζαμιν Μπούχελ. Εκτός αποστολής των γηπεδούχων έμεινε ο τραυματίας Βαγγέλης Παυλίδης ενώ στον πάγκο έμεινε ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Στη σημερινή 2η αγωνιστική του Europa Conference League, η Πιουνίκ Ερεβάν έγραψε ιστορία, καθώς επικράτησε 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και κατέγραψε την πρώτη νίκη αρμενικού συλλόγου σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Επίσης, ο Απόλλων Λεμεσού γνώρισε εντός έδρας ήττα 3-1 από τη Ντνίπρο-1.

Η Σλάβια Πράγας ανέτρεψε δύο φορές το προβάδισμα των Κοσοβάρων της Μπαλκάνι και νίκησε 3-2 στην «Eden Arena», το γήπεδο που θα φιλοξενήσει τον τελικό στις 7 Ιουνίου 2023.

Στο Βέλγιο, η Γάνδη ξεπέρασε εύκολα με 3-0 το εμπόδιο των Ιρλανδών της Σάμροκ με δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού να «καθαρίζουν» το ματς: τον Μπγιόρν Κάιπερς και τον Βαντίς Οτζίτζα-Οφόε.

Τέλος, με τον Δημήτρη Γούτα βασικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Σιβασπόρ πέρασε από το Κλουζ με νίκη 1-0.