Τότεναμ - Λέστερ 6-2: Με χατ τρικ του παγκίτη Σον άλμα στην κορυφή

amna-epa

Η Τότεναμ επιβλήθηκε 6-2 της απογοητευτικής Λέστερ και ανέβηκε στην 1η θέση της Premier League, όπου συνάντησε τη Μάντσεστερ Σίτι

Ο Κόντε άφησε στον πάγκο τον Σον ξεκινώντας το ροτέισον που είναι απαραίτητο σε μια σεζόν που η Τότεναμ έχει υποχρεώσεις σε πολλά ταμπλό. Ωστόσο το ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου καλό για τους Λονδρέζους. Στο 4΄ ο  Σάντσεζ έκανε ένα ανόητο πέναλτι στον Τζάστιν και ο Τίλεμανς με τη… δεύτερη σκόραρε (στην πρώτη ο Γιορίς απέκρουσε την μπάλα αλλά ο VAR υπέδειξε επανάληψη της εκτέλεσης καθώς ο Γάλλος είχε βγει από την εστία του).

Ο Γιούρι Τίλεμανς πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στην Τότεναμ

Η Λέστερ δεν χάρηκε πολύ το γκολ. Στο 8΄ ο Χάρι Κέιν τιμώρησε την ολιγωρία του Καστάν και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε 1-1. Άλλο ένα γκολ από τον Κέιν στη Λέστερ. Έχει σκοράρει τα (20) από  οποιασδήποτε άλλη ομάδας στην καριέρα του.

Δεν είναι η πρώτη φορά που η άμυνα της Λέστερ εμφανίζεται ευάλωτη στις στατικές φάσεις. Από την αρχή της περασμένης σεζόν είχε δεχθεί 25 γκολ με αυτόν τον τρόπο. Και την έπαθε μια ακόμη στο 22΄ όταν από κόρνερ του Πέρισιτς ο Ντάιερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Ντάιερ πλήγωσε τη Λέστερ από κόρνερ

Η Λέστερ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει με βολέ του Μάντισον στο 41΄. Στη συνέχεια απέφυγε με λίγη τύχη την παραβίαση της εστίας της όταν σε κεφαλιά του Σάντσεζ και απόκρουση του Γουόρντ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι!

Ό,τι γλύτωσε όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου, το έπαθε στο ξεκίνημα του δεύτερου όταν μετά από λάθος του Ντίντι ο Μπετανκούρ έκλεψε την μπάλα και έκανε το 3-2. Ο πρώτος Ουρουγουανός που σκοράρει με την Τότεναμ στην Premier League μετά τον Γκουστάβο Πογιέτ.

Ο Μπετανκούρ πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ μετά από 4 χρόνια

Ο Κόντε στο τέλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Σον. Ο Κορεάτης λίγο μετά την είσοδό του στο ματς σημείωσε στο 73΄το πρώτο του φετινό γκολ. Και τι γκολ! Στη συνέχεια πρόλαβε να πετύχει χατ-τρικ με άλλα δυο γκολ στο 84΄και στο 86΄. Με το 6-2  η Τότεναμ ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας ενώ η Λέστερ πρόσθεσε κι άλλη μιζέρια στο ξεκίνημά της στη σεζόν.