Ατρόμητος - Λαμία 0-0: Η νίκη σταμάτησε στο 90+5 στο δοκάρι του Σαράνοφ

Eurokinissi

Η Λαμία μπλόκαρε την επίθεση του Ατρόμητου και πήρε πολύτιμο βαθμό στο Περιστέρι (0-0) για την 5η αγωνιστική της Super League.

Ο Ατρόμητος προερχόταν από την τεσσάρα στη Νίκαια  αλλά η Λαμία έχοντας μάθει από το πάθημα του Ιωνικού έπαιξε πολύ προσεκτικά και κατάφερε να εξουδετερώσει την πιο παραγωγική επίθεση του πρωταθλήματος.

Με το 0-0 που πήρε στο Περιστέρι απέσπασε έναν πολύτιμο βαθμό σε μια εποχή που τον είχε μεγάλη ανάγκη. Αντίθετα ο Ατρόμητος, που είχε ανοδική πορεία, απογοήτευσε με την εμφάνιση και το αποτέλεσμα.

Και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν ένα γκολ και να κλέψουν τη νίκη. Είχαν ευκαιρίες αλλά πότε οι τερματοφύλακες Σαράνοφ, Γιαννιώτης και πότε η αστοχία των επιθετικών δεν επέτρεψαν την μετουσίωσή τους σε γκολ.

Ο Ανδρέας Γιαννιώτης αποκρούει σουτ του Ασκόβσκι

Στο 32΄ ο Ντε Βινσέντι βγήκε στο τετ α τετ αλλά σούταρε πάνω στον Γιαννιώτη. Στο 34΄ο Κλωναρίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κιάρτανσον καθυστέρησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47΄ο Ντε Βινσέντι σημάδεψε το δοκάρι. Στο 67΄ο Κόουλμαν θέλοντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του έριξαν στο ματς τους Ροτάριου και Τζαβίδα. Στο επόμενο λεπτό ωστόσο η Λαμία απείλησε με τον Ασκόβσκι αλλά ο Γιαννιώτης βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Πάλι ο Γιαννιώτης επενέβη για να σώσει την εστία του στο 77΄όταν πρόλαβε τον Γιακουμάκη και διόρθωσε το λάθος των αμυντικών του.

Ο Ατρόμητος έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να πάρει τη νίκη όμως το σουτ του Χατζηισαΐα στις καθυστερήσεις δεν βρήκε τον στόχο. Και το φάουλ του Γκονζάλεθ  στο 90+5 έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.