Λιόν - Παρί Σεν Ζερμέν 0-1: Ένα, από τον Μέσι, και να «καίει»

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Νέα νίκη, έβδομη σε οχτώ ματς για την Παρί δεν Ζερμέν, που παραμένει αήττητη στο γαλλικό πρωτάθλημα σε 16 αγώνες.

Το τρένο της Παρί σφύριξε και στο Groupama Stadium. Η παρέα των Μέσι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ πέρασε νικηφόρα (1-0) με γκολ του Αργεντινού σούπερ σταρ και το δύσκολο τεστ στη σκληρή έδρα της Λιόν και παρέμεινε στην κορυφή της Ligue 1, έχοντας μαζέψει 22 βαθμούς σε οχτώ ματς.

Μόνο η Μονακό (παραδοσιακά) έχει καταφέρει να σταματήσει φέτος με ισοπαλία τους Παριζιάνους σε Γαλλία και Ευρώπη, μια αρμάδα που τρέχει πάνω-κάτω με φρενήρη ρυθμό επί 90 λεπτά προσφέροντας θέαμα και γκολ. Στο Λιόν σταμάτησε στο ένα, κι αυτό γιατί ο Λόπες, τερματοφύλακας των γηπεδούχων βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα.

Πίεση από την αρχή και γρήγορο γκολ

Η Παρί μπήκε με φόρα στο μεγάλο ματς της 8ης αγωνιστικής με τον Νεϊμάρ να μοιράζει την έβδομη φετινή προσωπική ασίστ και τον Μέσι να βρίσκει δίχτυα από τον άξονα με το αριστερό για το τέταρτο δικό του φετινό γκολ.

Οι Παριζιάνοι συνέχισαν να πιέζουν στο πρώτο 15λεπτο, μέχρι που η Λιόν ισορρόπησε το ματς και άρχισε να απειλεί την εστία του Ντοναρούμα με κινητήριο μοχλό τον Λακαζέτ, αλλά ο Τόκο-Εκαμπί σπατάλησε δυο σπουδαίες ευκαιρίες στο 28′ και στο 30′.

Η ομάδα του Γκαλτιέ, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της Λιόν να ισοφαρίσει, κράτησε της γραμμές της ψηλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και η μόνη στιγμή που ο προπονητής ανησύχησε ήταν με τον τραυματισμό του Βεράτι στο γόνατο στο 63′.

Στο 73′ οι ρόλοι που παίχτηκαν στο 1-0 αντιστράφηκαν και ο Μέσι πάσαρε στον Νεϊμάρ, το 2-0 φαινόταν σίγουρο, αλλά ο Λόπες νίκησε τον Βραζιλιάνο, όπως και τον Αργεντινό στο φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε στο 78′. Ο γκολκίπερ της Λιόν απογειώθηκε στο δεξί παραθυράκι της εστίας του στο 91′ και απέκρουσε ξανά μια κλασική αριστουργηματική εκτέλεση του Μέσι, στην τελευταία φάση του αγώνα.