Κύπρος - Ελλάδα 1-0: Ήττα-πισωγύρισμα

eurokinissi

Η Εθνική ηττήθηκε στην Κύπρο έχοντας εξασφαλισμένη την άνοδο στη Β’ κατηγορία του UEFA Nations League, παρουσιάζοντας παθογένειες του παρελθόντος.

Τα ματς του Σεπτεμβρίου πάντοτε έβγαζαν στο χορτάρι τις αδυναμίες της εκάστοτε ελληνικής εθνικής ομάδας. Το πέμπτο παιχνίδι της στο UEFA Nations League στη Λάρνακα δεν αποτελέσε εξαίρεση στην… κατάρα του Σεπτέμβρη, καθώς η Ελλάδα ήταν αδιάφορη και κακή και ηττήθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα από την Κύπρο.

Ευτυχώς, όμως, αυτή τη φορά η αρνητική απόδοση δεν είχε βαθμολογικές συνέπειες, αφού η Ελλάδα ταξίδεψε στη Μεγαλόνησο με την άνοδο στη Β’ κατηγορία εξασφαλισμένη.

Ο Πογιέτ επέμεινε ώστε η Εθνική να αποφύγει  το αργό παιχνίδι, να γίνει η Ελλάδα ομάδα που θα τρέξει, θα βάλει ποικιλία στο παιχνίδι της, με αλλαγές θέσεων, και αυτό προσπάθησε να κάνει στα πρώτα 45 λεπτά. Ωστόσο, σε αυτή την προσπάθεια της… ξέχασε να παίξει άμυνα.

Στο σύγχρονο ποδοσφαιρικό χάρτη δεν υπάρχει πια αδύναμη ομάδα και η γενικώς μέτρια, αλλά σε αυτό το ματς «έξυπνα» στημένη Κύπρος, τιμώρησε την αφέλεια της Εθνικής και τη λανθασμένη τακτική να παίξει υπερβολικά ψηλά, αφήνοντας στην άκρη την αλληλοκάλυψη.

Έτσι, αφού δεν πέτυχε να σκοράρει πρώτη, η Εθνική κινδύνεψε να δεχτεί δύο και τρία γκολ, για να κλείσει το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 1-0. Παρά την προσπάθεια του Πογέτ με τις αλλαγές να γυρίσει το ματς, η Ελλάδα ήταν φλύαρη στην επανάληψη και με εξαίρεση το δοκάρι του Φούντα στο 63′ ήταν μάλλον ανούσια και προσπαθούσε με… τσαμπουκά να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Το γκολ το βρήκε, αλλά ο το σουτ του Φούντα που κατέληξε στα δίχτυα στο 87′ ακυρώθηκε από τον Ντιμίτρι Ζουκ ως οφσάιντ επειδή ο εκτεθειμένος Μπουχαλάκης κινήθηκε μπροστά από τον Παναγή, με τον VAR να συμφωνεί με αυτή την απόφαση, αλλά τον ελληνικό πάγκο να μένει με την απορία.

Πώς παρέταξε ο Πογιέτ την Εθνική

Η Ελλάδα είχε αρκετές απουσίες, τους τιμωρημένους Γιακουμάκη, Μάνταλο και τους τραυματίες Παυλίδη, Λημνιό και Γιαννούλη.

Έτσι, ο Γκουστάβο Πογιέτ ξεκίνησε με τον Βλαχοδήμο κάτω από το δοκάρια, Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα τετράδα στην άμυνα, Κουρμπέλη, Σιώπη αμυντικά χάφ, τον Μπακασέτα επιτελικό και τριάδα στην επίθεση τους Δουβίκα (κορυφή), Μασούρα και Πέλκα (άκρα).

Ο Τιμούρ Κετσπάγια στο ντεμπούτο του παρέταξε την Κύπρο με 4-2-3-1, που γινόταν 4-5-1  σε κατάσταση άμυνας.

Οι διεθνείς μπήκαν με μεγάλη όρεξη στο παιχνίδι, πίεσαν και ήταν κινητικοί, αλλά αφ’ ενός ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, αφ’ ετέρου φάνηκε να υποτίμησαν την ικανότητα της Κύπρου να βγει στην αντεπίθεση και να περάσει μπαλιές στους γρήγορους εξτρέμ πίσω από την πλάτη της άμυνας.

Ένα τρελό πρώτο 25λεπτο

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 4′ με τον Δουβίκα να μην πιάνει «γεμάτη» την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Ο Μπακασέτας απείλησε από το ύψος της περιοχής στο 15′, όταν βρήκε και δημιούργησε κενό στην άμυνα την Κύπρου, αλλά το σουτ που έπιασε δεν ήταν καλό.

Παρά το καλό ελληνικό ξεκίνημα, ο Σωτηρίου πέρασε μια πάσα πίσω από τον Τσιμίκα, αλλά ο Λοΐζου αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Στην αμέσως επόμενη φάση, όμως, ο Κάστανος βρήκε την ελληνική άμυνα ψηλά, πέρασε την μπάλα πίσω από τον Τζιωνή και αυτός στο τετ-α-τετ νίκησε τον Βλαχοδήμο.  Ήταν το 18ο λεπτό.

Οι φάσεις συνέχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, με τον Πέλκα να σημαδεύει τον Παναγή αντί για την εστία από το… μισό μέτρο!

Στο 24′ ο Βλαχοδήμος είπε όχι στο 2-0 αποκρούοντας με τα πόδια το κοντινό σουτ του Σωτηρίου που βγήκε πάλι πίσω από την ελληνική άμυνα, από μπαλιά του Κάστανου.

Το ματς «έκατσε» στο δεύτερο μισό, με την Ελλάδα να προσπαθεί κυρίως από τον άξονα, όπου συνήθως έβρισκε αμυντικό τείχος. Ο Τσιμίκος δεν τροφοδοτήθηκε, ενώ ο Μπάλντοκ δεν είχε σπιρτάδα και ιδέες στο παιχνίδι του.

Χειρότερη κι από το πρώτο ημίχρονο στην ανάπτυξη

Μπροστά στο αδιέξοδο, ο Πογιέτ επενέβη και πέρασε τον πιο ευέλικτο Φούντα αντί του απογοητευτικού Δουβίκα, ενώ άλλαξε και τον παρτενέρ του Κουρμπέλη, αντικαθιστώντας τον Σιώπη με τον Μπουχαλάκη.

Τίποτα δεν άλλαξε, όμως, στο γήπεδο. Ίσα-ίσα, η Κύπρος έκοβε εύκολα τις ελληνικές επιθέσεις και φαινόταν να είναι πιο συνταγής και δεμένη στο γήπεδο της ΑΕΚ Λάρνακας.

Στο 58′ ο Πογιέτ αναγκάστηκε να αλλάξει τον Μπακασέτα, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο με την Ιωαννίδη. και μέσα σε τέσσερα λεπτά ο νεαρός μέσος του Παναθηναϊκού ΄έβγαλε ωραία κάθετη για τον Μασούρα, που επέλεξε να πασάρει, για να κερδίσει το κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Φούντας έπιασε κεραυνό έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Νέες αλλαγές για τον Πογιέτ στο 77′ με τους Χατζηγιοβάνη και Αλεξανδρόπουλο να αντικαθιστούν Κουρμπέλη και Πέλκα (και σύστημα 4-4-2), αλλά η είσοδος τους δεν άλλαξε το σκηνικό. Το γκολ της ισοφάρισης του Φούντα στο 87′ δεν μέτρησε ποτέ και η  Κύπρος νίκησε με 1-0, ανέκτησε τις ελπίδες της να παραμείνει στη Γ’ κατηγορία και έδωσε ένα καλό μάθημα στην ακίνδυνη  Εθνική της Λάρνακας εν όψει των πιο σοβαρών αγώνων των προκριματικών του Euro 2024.