Ολυμπιακός: Ξανά βασικός ο Χάμες με την Κολομβία, η στατιστική και η βαθμολογία του

Χάμες Ροντρίγκες

Πόσο έπαιξε ο Χάμες στο φιλικό της Κολομβίας με το Μεξικό (3-2) και ποιά ήταν η στατιστική εικόνα και η βαθμολογία του.

Βασικός και στο δεύτερο φιλικό της Εθνικής Κολομβίας επί αμερικανικού εδάφους (σ.σ.: είχε προηγηθεί εκείνο με τη Γουατεμάλα) ήταν ο Χάμες Ροντρίγκες. Ο σούπερ σταρ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 45 λεπτά στη νίκη της ομάδας του επί του Μεξικού με 3-2 η οποία ήρθε με ανατροπή καθώς η Κολομβία βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο α’ ημίχρονο.

Παρότι η ομάδα του δεν ήταν καθόλου καλή στο α’ ημίχρονο και δέχθηκε δύο γκολ, ο Χάμες είχε θετική παρουσία αφού βαθμολογήθηκε με 7 από τα περισσότερα ΜΜΕ της Κολομβίας και παράλληλα τα στατιστικά του ήταν εξαιρετικά.

Τι είχε ο Χάμες ως προσωπική στατιστική; Είχε 3 πάσες κλειδιά, 93% ευστοχία στις πάσες, 4/4 μακρινές πάσες και 3/3 κερδισμένες μονομαχίες. Αναμφίβολα δικαιώνει τον προπονητή του που τον εμπιστεύεται και τον είχε αποθεώσει μετά το πρώτο φιλικό.

Έπαιξε και ο Πινάδα της ΑΕΚ

Όσον αφορά στον Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ, ο Μεξικανός αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης αντικαθιστώντας τον Έρικ Γκουτιέρες.