Άρσεναλ - Τότεναμ 3-1: Πεπ, Γιούργκεν... έχετε μήνυμα στο κινητό σας!

AMNA/EPA

Ο Ούγκο Γιορίς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και η ασταμάτητη Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα… δεν έχασε την ευκαιρία, ισοπέδωσε την Τότεναμ με 3-1 και συνέχισε τον ξέφρενο καλπασμό της στην κορυφή της Premier League.

Ασταμάτητη η Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα, πέτυχε την 7η νίκη σε 8 αγώνες τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 3-1 της Τότεναμ στο «Emirates». Με 10 παίκτες έπαιζαν από το 62′ οι φιλοξενούμενοι, λόγω της αποβολής του Έμερσον.

Το φετινό ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου είχε ξεχωριστή σημασία καθώς οι δύο ομάδες πραγματοποιούν εξαιρετική σεζόν, συνθέτοντας την πρώτη τριάδα στο βαθμολογικό πίνακα της Premier League, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι και τόσο η Άρσεναλ, όσο και η Τότεναμ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του «Emirates» με μοναδικό στόχο τη νίκη. Όχι μόνο για το γόητρο που χαρακτηρίζει αυτά τα ματς, αλλά και για να συνεχίσουν αμφότερες να κινούνται σε τροχιά κορυφής.

Αυτό αποτυπώθηκε και μέσα στο χορτάρι, με το πρώτο 45λεπτο να περιλαμβάνει από ένα γκολ για τις δύο αντιπάλους, δυνατές μονομαχίες και καταιγιστικό ρυθμό.

Οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ στο 20′, με το εξαιρετικό πλασέ του Τόμας Πάρτεϊ έπειτα από «έξυπνη» πάσα του Σάκα να καταλήγει στα δίχτυα του Γιορίς.

Οι «Spurs» κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Ριτσάρλισον από τον Γκάμπριελ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάρι Κέιν, γράφοντας το 1-1 στο 31′.

Με αυτόν τον τρόπο, ο διεθνής Άγγλος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει σκοράρει 100 φορές σε εκτός έδρας αγώνα στην Premier League.

Με το 1-1 να παραμένει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το δεύτερο ημίχρονο να προμηνύεται εξίσου συναρπαστικό.

Όπως κι έγινε στο μεγαλύτερο μέρος του, αφού μόλις στο 49′, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Σάκα μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ο Γιορίς έκανε το λάθος και δεν κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά. Εκεί βρέθηκε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, με τον τερματοφύλακα της Τότεναμ να τη χάνει μέσα από τα χέρια του.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ του και το 2-1 της Άρσεναλ

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 62′, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Έμερσον για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μαρτινέλι, «δένοντας» ακόμα περισσότερο τα χέρια του Αντόνιο Κόντε. Ο Τζάκα, 5 λεπτά αργότερα έδωσε τη χαριστική βολή στην Τότεναμ, γράφοντας το 3-1 με ένα δυνατό σουτ και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη των πρωτοπόρων στην Premier League.

Ένα «κουβάρι» οι παίκτες της Άρσεναλ μετά το 3-1

Από εκεί και πέρα, ήταν αδύνατο να αντιδράσουν οι «Spurs» και παραδόθηκαν στη μοίρα τους, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να παίρνει μία ακόμα σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα της Αγγλίας.

Η Άρσεναλ μετά τη νίκη της στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου, οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα με 21 βαθμούς, η Μάντσεστερ Σίτι που υποδέχεται αύριο Κυριακή (2/10) τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, βρίσκεται στη 2η θέση με 17 και την Τότεναμ στην 3η με επίσης 17.