Bundesliga: Η Ντόρτμουντ στα κέρατα των «τράγων» - Σκόρερ ο Μαυροπάνος

amna-epa

Η Κολωνία νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ και δεν της επέτρεψε να ανέβει στην κορυφή μετά την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και τελικά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ χάρις στο γκολ που σημείωσε ο Τζούλιαν Μπραντ στο 31΄ με την … ευγενική χορηγία του Τζουντ Μπέλιγχαμ.

Η αντίδραση της Κολωνίας όμως ήταν εκρηκτική. Μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης, ανέτρεψε το σκορ με πρωταγωνιστή τον Φλόριαν Κάινζ ο οποίος ισοφάρισε στο 53΄(1-1) και σέρβιρε το  2-1 στον Στέφεν Τίγκες στο 56΄.

Oι Βεστφαλοί σοκαρισμένοι δέχθηκαν και τρίτο γκολ από τον Ντέγιαν Λιούμπισιτς στο 73΄ (3-1) και το όνειρο τους να βρεθούν στην κορυφή, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της πρωτοπόρου Ουνιόν στη Φρανκφούρτη, κράτησε μόνο λίγα λεπτά. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τέλος με αυτογκόλ του Μπένο Σμιτς.

O Nτίνος Μαυροπάνος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά στην εκπνοή του ημιχρόνου και η Στουτγκάρδη ήταν κοντά στο να πάρει πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας αλλά ένα γκολ του Γκέρχαρντ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 3-2 στη Βόλφσμπουργκ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 την Μάιντς και πάτησε στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας.