Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 1-2: Μήπως ο Γκρέιαμ Πότερ είναι… μάγος;

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η Τσέλσι απέδρασε από το «Σέλχαρστ Παρκ» με μαγικό γκολ του Γκάλαχερ στο 90′.

Ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς έφυγε νωρίς, ο Τούχελ λίγο αργότερα και ο Γκρέιαμ Πότερ βρέθηκε στην ηλεκτρική καρέκλα του προπονητή της Τσέλσι να προσπαθεί να συμμαζέψει μια ομάδα που πριν από λίγους μήνες απειλούνταν με διάλυση.

Ο Πότερ δεν είναι προφανώς μάγος, σαν τον συνεπίθετο του Χάρι και η Τσέλσι εξακολουθεί να δυσκολεύεται να «καθαρίζει» παιχνίδια σαν αυτό με την μικρομεσαία Πάλας. Ωστόσο στο 90′ ένα από τα χαρτιά που τράβηξε για να γυρίσω το παιχνίδι, ο 22χρονος Κόνορ Γκάλαχερ, με ένα «ονειρικό» σουτ έξω από την περιοχή έλυσε τα… μάγια και χάρισε στους «μπλε» μια σημαντική νίκη.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι η Τσέλσι φλυαρεί με το παιχνίδι της, ρισκάρει πολύ για να σκοράρει και τα παιχνίδια της μοιάζουν με ρώσικη ρουλέτα.

Ο Γκρέιαμ Πότερ.

Γρήγορο προβάδισμα για την Πάλας, σεντερφορίσιο γκολ για τον Ομπαμεγιάνγκ

Ο Πατρίκ Βιεϊρά έδωσε εντολή για πίεση στους παίκτες με στόχο τα κλεψίματα που θα καταλήξουν σε κόντρα επιθέσεις.

Κατά την προσφιλή της συνήθεια, η Κρίσταλ Πάλας άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο. Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι κράτησαν ελάχιστα την μπάλα, αλλά πρόλαβαν να κάνουν τρεις προσπάθειες για γκολ με τον Έντουαρντ να ανοίγει το σκορ στο 7’ με ωραία προβολή στην καρδιά της άμυνας της Τσέλσι ύστερα από σέντρα-«ξυράφι» του Αγιού, ενώ λίγο αργότερα ο Κέπα έδιωξε όμορφα σουτ του Εζέ.

Ο Εντουαρντ έχει ανοίξει το σκορ και αναγνωρίζει τη συμβολή του Αγιού.

Σταδιακά το «Σέλχαρστ Παρκ» κατηφόρησε με την Τσέλσι να σφυροκοπά. Στο 24’ ο Στέρλινγκ ευνοήθηκε από τις κόντρες βγήκε απέναντι από τον Γκουαιάτα, αλλά το σουτ του κατέληξε δοκάρι και άουτ. Το χαμόγελο που ακολούθησε τη χαμένη ευκαιρία ήταν μάλλον για να διασκεδάσει την αμηχανία του για τη χαμένη ευκαιρία.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει, με πολύ ρίσκο αφού η άμυνά της ήταν πολύ ψηλά, Τη λύση (1-1) έδωσε ο Ομπαμεγιάνγκ στο ντεμπούτο του στην Premier League με τη φανέλα της Τσέλσι, με ένα σεντερφορίσιο γκολ, όταν πήρε την πάσα με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα και πιβοτάρισε για να εκτελέσει τον Γκουαιάτα με σουτ στη δεξιά του γωνία.

Ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε λογαριασμό στην Premier League

Διαμαρτυρίες από την Πάλας

Στη φάση του γκολ στο 38’, χτύπησε ο Κλάιν και έφυγε με φορείο, ενώ το γκολ ίσως δεν σημειωνόταν ποτέ, αν ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ, ο Τιάγκο Σίλβα είχε αντικρύσει την κόκκινη και όχι την κίτρινη κάρτα όταν λίγο νωρίτερα σταμάτησε εσκεμμένα με το χέρι την μπάλα, βλέποντας τον Αγιού να φεύγει αμαρκάριστος προς την εστία του Κέπα.

Ο άτυχος Κλάιν αποχωρεί με το φορείο.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Χάβερτς έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει στο 45’+3’ με το πλασέ του να φεύγει εκτός εστίας.

Άνευρο δεύτερο ημίχρονο μέχρι την…  οβίδα του Γκάλαχερ

Στο  δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, αλλά η Πάλας εξακολουθούσε να είναι επικίνδυνη στην κόντρα και η μεγάλη φάση δεν ήρθε για καμία από τις δύο ομάδες. Ο Πότερ άλλαξε τους επιθετικούς του, αλλά το κέρδος ήταν μηδαμινό και το 1-1 φαινόταν ότι θα σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ο Γκάλαχερ είχε όμως διαφορετική άποψη και με το φοβερό σουτ που έπεσε έξω από την περιοχή, έδωσε το τρίποντο στην Τσέλσι.

Θρίαμβος για Νιουκάστλ, σπουδαίο «διπλό» για Έβερτον

Φούλαμ Νιουκάστλ 1-4 (88′ Κόρδοβα-Ριντ – 11’ Γουίλσον, 33’, 57’ Αλμιρόν, 43’ Λόνγκσταφ)
Οι «καρακάξες» σκόραραν τρία λεπτά μετά την αποβολή του Σαλομπά (8’) των γηπεδούχων και από εκεί πέρα η Νιουκάστλ απέκτησε και το ψυχολογικό αβαντάζ. Το δεύτερο γκολ του Αλμιρόν έβαλε φραγή στις ελπίδες της Φούλαμ για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έχασαν με τραυματισμό και τους Κουρζαουά και Μίτροβιτς πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Μπόρνμουθ – Μπρέντφορντ 0-0
Τις είχε τις ευκαιρίες της στο πρώτο 45λεπτο η Μπρέντφορντ, αλλά γκολ δεν βρήκε. Τίποτα δεν άλλαξε το δεύτερο ημίχρονο και το 0-0 παρέμεινε.

Σαουθάμπτον – Έβερτον 1-2 (49’ Αρίμπο – 52’ Κόντι, 54’ ΜακΝίλ)
Ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, τα γκολ έπεσαν βροχή στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Έβερτον να απαντά γρήγορα στο γκολ του Αρίμπο. Πρώτο γκολ για τον ΜακΝίλ μετά τη μεταγραφή του από την Μπέρνλι.

Λίβερπουλ – Μπράιτον 3-3 (33’, 54’ Φιρμίνο, 63’ αυτ. Γουέμπστερ – 4’, 17’, 83′ Τροσάρ)