Μαγιόρκα - Μπαρτσελόνα 0-1: Ρεκόρ για Λεβαντόφσκι και Τερ Στέγκεν

Η Μπαρτσελόνα με ρέκορντμεν τους Λεβαντόφσκι και Τερ Στέγκεν πέρασε 1-0 από τη Μαγιόρκα και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga μετά την 7η αγωνιστική.

Μια άλλη Μπαρτσελόνα είδαν οι οπαδοί φέτος στη Μαγιόρκα. Από την περσινή ομάδα μόνο δυο ταξίδεψαν φέτος στο νησί, ο Πικέ και ο Τερ Στέγκεν. Δεν άλλαξαν όμως μόνο τα πρόσωπα αλλά και η δυναμική της ομάδας.

Ο Λεβαντόφσκι έφτασε τα  9 γκολ στα τελευταία 7 παιχνίδια στο πρωτάθλημα με αυτό που πέτυχε στο 20΄εκτελώντας τον Ράικοβιτς  για το 0-1. Έγινε έτσι ο φορ με το καλύτερο ξεκίνημα στη La Liga στον 21ο αιώνα!

H γηπεδούχος έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ και λίγο έλειψε να πανηγυρίζει αλλά ο Τερ Στέγκεν την εμπόδισε με μια έξοχη απόκρουση στο σουτ του Χάουμε Κόστα.

Η Μπαρτσελόνα δεν κινδύνεψε σοβαρά στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες των νησιωτών να απειλήσουν. Ο Τερ Στέγκεν στο 56ο λεπτό κατέρριψε το ρεκόρ του ξεπερνώντας τα 500 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ.