Aστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 2-0: Ο Μπαρτόλο έστρωσε το χαλί της πρώτης νίκης

Eurokinissi

Με πρωταγωνιστή τον Χουλιάν Μπαρτόλο που δημιούργησε και τα δυο γκολ ο Αστέρας Τρίπολης σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, 2-0 επί του ΟΦΗ για την 6η αγωνιστική της Super League

Ο OΦΗ μπήκε καλύτερα στον αγώνα αλλά η επιθετικότητα που έδειξε στην αρχή εκτονώθηκε γρήγορα και ο Αστέρας έφερε το ματς στα μέτρα του. Ευτύχησε μάλιστα να προηγηθεί στην πρώτη καλή ευκαιρία που είχε στο 19′  την οποία μετέτρεψε σε γκολ με υπέροχο σουτ ο Τιλίκα (1-0).

Oι γηπεδούχοι με τρομερή αποτελεσματικότητα έφτασαν στο 2-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου. Στην αντεπίθεση ο Γκαρντάβσκι νίκησε τον Στίβενς  κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά χρειάστηκε να περάσουν δυο λεπτά και να ελεγχθεί το γκολ στο VAR για να… μετρήσει.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν φάουλ στη μονομαχία του Μεγιάδο με τον Ιγκλέσιας ενώ υπήρχαν αμφιβολίες και για οφσάιντ του δημιουργού Μπαρτόλο. Ωστόσο τίποτα από αυτά δεν… αποδείχθηκε και ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 στην πλάτη.

O Γκαρντάβσκι έχει νικήσει τον Στίβενς και πανηγυρίζει

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Νιόπλιας προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Η είσοδος όμως των Ντίκο και Τοράλ ουδόλως άλλαξαν την εικόνα του ΟΦΗ. Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας, με τον αέρα του 2-0 συνέχισε τις επιθέσεις και θα είχε πετύχει κι άλλα γκολ αν δεν έβρισκε απέναντί του τον Στιβενς που έκανε σωτήριες αποκρούσεις σε προσπάθειες των Μπαράλες και Μπαρτόλο.

Ο προπονητής του ΟΦΗ εξάντλησε τις αλλαγές του ρίχνοντας στον αγώνα τους Στάικο και Θοράρινσον που όμως δεν πρόσφεραν κάτι περισσότερο επιθετικά. Η ομάδα ουσιαστικά δεν απείλησε τον Παπαδόπουλο και έφυγε με άδεια χέρια για το ταξίδι της επιστροφής στην Κρήτη. Την ίδια ώρα στην Τρίπολη πανηγύριζαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, που έπρεπε να φτάσει Οκτώβριος για να την γευτούν.