Βόλος-Άρης 2-0: Πώς να κερδίσει με άμυνα που... Βολο-δέρνει;

Eurokinissi

Με κάκιστη αμυντική συμπεριφορά και αδύναμους κρίκους τους Πίρσμαν, Μαζικού και Ντιόπ, ο Άρης πρόσφερε δύο δώρα στο πρώτο ημίχρονο στον Βόλο, που τα καλοδέχτηκε, τον κέρδισε 2-0 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία!

Με αμυντική συμπεριφορά που δεν δικαιολογείται για το επίπεδο αυτό, με γκάφες από τους παίκτες του που οδήγησαν σε εύκολα γκολ και ένα πλάνο από τον Άλαν Πάρντιου που δεν βγήκε στο γήπεδο, ο Άρης ηττήθηκε από τον Βόλο, που ασφαλώς είπε και ευχαριστώ!

Σε αντίθεση με τον Άρη οι Θεσσαλοί ήξεραν τι ήθελαν και πως να το κατακτήσουν, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα αμυντικά λάθη και σκόραραν δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα από νωρίς στον Άρη.

Ούτε οι αλλαγές του Πάρντιου που ανακάτεψε όλη την ομάδα του για να βρει λύση από τον πάγκο, ούτε η κόκκινη στον Άλχο, ούτε το επιθετικό κρεσέντο στο φινάλε του αγώνα έφεραν αποτέλεσμα και ο Άρης υπέστη μία οδυνηρή ήττα, που έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί του. Αντίθετα ο Βόλος πανηγύρισε έξαλλα την τρίτη φετινή του νίκη, που προσωρινά τον έφερε στην δεύτερη θέση μαζί με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. Καθόλου άσχημα αν αναλογιστεί κανείς ότι έχει νικήσει ΑΕΚ και Άρη και μετράει μια ισοπαλία με τον Ολυμπιακό!

Δεν λειτούργησε το αμυντικό πλάνο

Η τακτική του Άλαν Πάρντιου με τον Πίρσμαν στη θέση του τραυματία Μπράμπετς και τον Ντιόπ αντί του επίσης τραυματία Ντουκουρέ δεν απέδωσε στον Βόλο.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά λες και… έφυγε από το γήπεδο. Μια διπλή ευκαιρία των Νταμπό και Εμπακατά στο 5′ πέρασε ανεκμετάλλευτη, ακολούθησε ένα σουτ του Ντιόπ στο 11′, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ουές στον Εμπακατά, που θα μπορούσε να ελεγχθεί για απευθείας κόκκινη και πέραν τούτου ουδέν.

Γκάφες-δώρα μετά το 20λεπτο

Ο Βόλος διάβασε γρήγορα τα πολλά αμυντικά προβλήματα του Άρη, οι παίκτες του Μπράτσου άρχισαν να σεντράρουν από αριστερά και δεξιά βλέποντας τρομερά κενά στη μεγάλη περιοχή και αφού προειδοποίησαν δύο-τρεις φορές, άνοιξαν το σκορ στο 26′. Ο Κουέστα σταμάτησε αρχικά τον Οζέγκοβιτς, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Ντέλετιτς χωρίς αντίπαλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 29′ ο Μαζικού με επική γκάφα κράτησε την μπάλα στο τερέν για να γλιτώσει μια κατοχή, οι παίκτες του Βόλου μπήκαν σ την περιοχή χωρίς ο Πίρσμαν να αντιδράσει και ο Οζέγκοβιτς ανατράπηκε. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 30′ ο Μπαριέντος κι έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η αντίδραση του Πάρντιου και η κόκκινη στον Άλχο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάρντιου απέσυρε τον Πίρσμαν και άριξε στη θέση του τον Ενκουλού, αλλά και τον Ματέο Γκαρσία αντί του Ντιόπ, καθώς οι δύο αυτοί παίκτες μαζί με τον Μαζικού ήταν οι αδύναμοι κρίκοι.

Ο Βόλος συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και σκόραρε με τον Μεσκίδα από μαγική ενέργεια του Φερνάντες, αλλά το 3-0 ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR.

Στο 55′ ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Άλχο, που ήταν ο τελευταίος της άμυνας, ανέτρεψε τον Ιτούρμπε, που έμπαινε μόνος μέσα στην περιοχή.

Τα έδωσε όλα στο τέλος, αλλά…

Ο Πάρντιου έπαιξε τα ρέστα του, αποσύροντας και τον Νταμπό από τον άξονα και έριξε στο ματς τον Γκρέι μετατρέποντας τον σχηματισμό σε 4-2-4 και ο Άρης έχασε ευκαιρία να ξαναμπει στο παιχνίδι με απευθείας κόρνερ του Μαντσίνι που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα έβαλε και τους Ζερβίνιο για να φρεσκάρει την επίθεσή του, αλλά ο Άρης δεν μπόρεσε να σπάσει την άμυνα  του Βόλου, δεν βρήκε λύσεις και η Θεσσαλική ομάδα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.