Λέστερ - Νότιγχαμ 4-0: Ο Μάντισον έσφιξε τη θηλιά σε Φόρεστ και Κούπερ!

Στο ντέρμπι ουραγών η Λέστερ, με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Μάντισον, συνέτριψε 4-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Premier League.

Σε ένα ματς που ήταν ο θάνατός σου η ζωή μου η τελευταία Λέστερ υποδέχθηκε την προτελευταία Νότιγχαμ Φόρεστ με τις δυο ομάδες να προέρχονται από αρνητικά σερί και να έχουν άμεση ανάγκη τους βαθμούς. Το τελικό αποτέλεσμα σφίγγει τη θηλειά στο λαιμό του προπονητή Στιβ Κούπερ.

Kι όμως η φιλοξενούμενη ήταν αυτή που άγγιξε πρώτη το γκολ με τον Αβονίγι ο οποίος είδε την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι στο σουτ που επιχείρησε.

Μέσα σε δυο λεπτά ήρθε η καταστροφή για τη Νότιγχαμ. Στο 25΄ο Μάντισον άνοιξε το σκορ με τη βοήθεια της τύχης και στο 27΄ο Μπαρνς το διπλασίασε με ένα ασύλληπτο σουτ που εξουδετέρωσε τον τερματοφύλακα Χέντερσον.

Ο Μπρένταν Ρότζερς που βρισκόταν με το ένα πόδι εκτός Λέστερ ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τον Μάντισον ο οποίος μπορεί να είχε τύχη στο πρώτο γκολ αλλά στο δεύτερο προσωπικό του επιστράτευσε όλη του τη μαεστρία για να εκτελέσει το τέλειο φάουλ (3-0).

Ο Ρότζερς στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου απέσυρε τον Βάρντι και έβαλε στη θέση του τον Ντάκα ο οποίος στο 70΄ πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με τακουνάκι διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Λέστερ για πρώτη φορά φέτος δεν δέχθηκε γκολ.