Ίντερ - Μπαρτσελόνα: Ήταν ή δεν ήταν πέναλτι; Η φάση που συζητά όλη η Ευρώπη!

AMNA/EPA

Η Ίντερ κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 1-0 στο Σαν Σίρο, όμως όλη η Ευρώπη ασχολείται με τη φάση του 91ου λεπτού και το αν έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ της Μπαρτσελόνα

Η νίκη της Ίντερ κόντρα στην Μπαρτσελόνα χάρη στο γκολ του Χακάν Τσαλχάνογλου βάζει δύσκολα για τη συνέχεια στους «Μπλαουγκράνα» οι οποίοι φλερτάρουν με δεύτερο διαδοχικό αποκλεισμό από τους ομίλους, μετά το περσινό κάζο από την Μπενφίκα.

Η φάση που ασχολείται, όμως, όλη η ποδοσφαιρική Ευρώπη δεν είναι το δυνατό σουτ του Τούρκου αλλά η φάση του 91ου λεπτού με πρωταγωνιστές τους Ντένζελ Ντάμφρις και Άνσου Φάτι. Οι άνθρωποι της Μπαρτσελόνα θεωρούν πως υπάρχει ξεκάθαρο χέρι του Ολλανδού της Ίντερ στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα μετά από γύρισμα του Σέρτζι Ρομπέρτο και πως ο διαιτητής τους αδίκησε.

Βλέποντας και ξαναβλέποντας προσεκτικά τη φάση γίνεται όλο και πιο δύσκολο να καταλάβεις πως ο Φαν Μπούκελ στην αίθουσα του VAR δεν καταλόγισε μια τόσο ξεκάθαρη παράβαση. Ασφαλώς και δεν μιλάμε για μια εύκολη φάση, πόσο μάλλον για τον Βίντσιτς που ήταν διαιτητής της αναμέτρησης. Ο ρόλος του VAR, όμως, είναι να χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες που του δίνει η τεχνολογία και να καλύπτει τυχόν λάθη του διαιτητή.

Και η τεχνολογία του VAR στους αγώνες του UEFA Champions League είναι, αδιαμφισβήτητα, πολύ πιο εξελιγμένη σε σχέση για παράδειγμα με την αντίστοιχη τεχνολογία του VAR στη χώρα μας καθώς τα γήπεδα είναι πολύ πιο εξελιγμένα και βοηθούν στην καλύτερη και πιο λεπτομερή τηλεοπτική κάλυψη.

Γι’ αυτό και η οργή της Μπαρτσελόνα δεν εστιάζεται στον Σλοβένο διαιτητή της αναμέτρησης, αλλά στον VAR, Πολ Φαν Μπούκελ. Σύμφωνα με ρεπορτάζ της AS ο Τζοάν Λαπόρτα και οι διοικούντες των «Μπλαουγκράνα» θα προχωρήσουν σε επίσημη καταγγελία στην UEFA ζητώντας να μην ξανασφυρίξει αναμέτρησή τους ο Ολλανδός διαιτητής καθώς εκτός της χθεσινής φάσης, του καταλογίζουν πως δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Ντεμπελέ στον αγώνα με την Μπάγερν (θυμηθείτε τη φάση στο 2.59 του βίντεο).