Premier League: Stairway to heaven για την Τσέλσι του Πότερ

amna-epa

Η Τσέλσι νίκησε 3-0 Γουλβς υπό το βλέμμα του τραγουδιστή των Led Zeppelin, Ρόμπερτ Πλαντ κι ανέβηκε στην 4η θέση μετά την 10η αγωνιστική της Premier League.

Oι οπαδοί της Τσέλσι, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο Ρόμπερτ Πλαντ των Led Zeppelin, αποθέωσαν τον Ντιέγκο Κόστα από το ζέσταμα κιόλας. Αδυναμίες είναι αυτές. Πως να ξεχάσουν τα 52 γκολ σε 89 αγώνες της Premier League που πέτυχε για την Τσέλσι από το  2014 έως το 2017.

Ο τραγουδιστής των Led Zeppelin, Ρόμπερτ Πλαντ παρακολουθεί τον αγώνα

Oι μπλε αφού έχασαν ένα σωρό ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ  βρήκαν τελικά το γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με κεφαλιά του Γκάι Χάβερτς που κρέμασε τον Ζοσέ Σα και αφού πρώτα παραλίγο ο Ντιέγκο Κόστα να τους κάνει τη ζημιά σε μια αντεπίθεση.

Η Γουλβς μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ατύχησε στην πρώτη καλή φάση που έκανε η Τσέλσι να δεχθεί το 2-0 από υπέροχο τελείωμα του Κρίστιαν Πούλισικ o oποίος έγραψε ιστορία.

H Tσέλσι έκανε μεγαλύτερη τη μιζέρια της Γουλβς σκοράροντας  στο 90΄ με τον Αρμάντο Μπρόγια (3-0). Ήταν η δεύτερη τριάρα μέσα σε τέσσερις μέρες μετά από εκείνη στη Μίλαν για το Champions League. O  Γκράχαμ Πότερ έκανε το θαύμα του…

ο Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο της Λέστερ, μετά τη νέα κακή εμφάνιση και τη νέα ήττα από την Μπόρνμουθ (2-1).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Λέστερ 2-1