Ατλέτικο Μαδρίτης - Τζιρόνα 2-1: Έγινε του Κορέα

amna-epa

Με δυο γκολ του Άνχελ Κορέα η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Τζιρόνα με 2-1 για την 8η αγωνιστική της La Liga

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκε κόντρα στη μαχητική Τζιρόνα, ειδικότερα στο τελευταίο 15λεπτο σε ένα ματς που φαινόταν ότι το είχε καθαρίσει από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όταν και προηγήθηκε 2-0.

Ο Ανχελ Κορέα πέτυχε και τα δύο γκολ στο 5΄και στο 48 ΄αλλά η Τζιρόνα μείωσε στο 64΄με τον Ρικέλμε και ζήτησε κάτι περισσότερο στο ματς που κατέληξε να γίνει θρίλερ καθώς ο διαιτητής κράτησε 12λεπτη καθυστέρηση.

Νωρίτερα, τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Αλμερία, επικρατώντας στην έδρα της με 3-1 της Βαγιεκάνο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και ουσιαστικά το «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 3-0.