Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-2: Φινάλε θρίλερ στο klassiker

Στο klassiker η Μπάγερν προηγήθηκε 2-0 αλλά η Ντόρτμουντ ισοφάρισε στο 90+5 σε 2-2 για την 9η αγωνιστική στη Bundesliga.

H κρίση φαίνεται να πέρασε για την Μπάγερν. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν νιώθει πιο ασφαλής στον πάγκο. Η ομάδα ρολάρει. Το έδειξε στο Champions League. Το δείχνει και στην Bundesliga. Στο klassiker όμως τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στην πεισματάρα Μπορούσια που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις!

Μέσα σε δυο λεπτά το γκολ παιχνίδισε και με τις δυο ομάδες. Στο 31΄ ο Γκερέρο ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει αλλά ο Νόιερ δεν τον άφησε κάνοντας σωτήρια επέμβαση.

Η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση. Στο 33΄ο Μουσιάλα ο Μουσιάλα έστρωσε την μπάλα στον Λέον Γκορέτσκα και αυτός με συρτό σουτ παραβίασε την εστία της Ντόρτμουντ (0-1)

Για να πάει όμως η Μπάγερν προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χρειάστηκε να πραγματοποιήσει άλλη μια σωτήρια απόκρουση ο Νόιερ στο 36΄σε σουτ του Μάλεν.

Η φιλοξενούμενη κλείδωσε τη νίκη με το δεύτερο γκολ που σημείωσε στο 53΄ ο Λερόι Σανέ ο οποίος έπιασε ένα τόσο δυνατό σουτ που έβαλε μέσα τα χέρια του τερματοφύλακα (0-2). Αυτό ήταν το 6ο γκολ στους τελευταίους 6 αγώνες για τον Γερμανό διεθνή!

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 75΄με τον Γιουσουφά Μουκόκο πέτυχε γκολ (1-2) που αναπτέρωσε τις ελπίδες της. O Mουκόκο στα 17 του χρόνια έγινε ο νεότερος σκόρερ στο klassiker!

Στο 90΄ η Μπάγερν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κομάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 90+5  η Ντόρτμουντ έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Αντονί Μοντέστ (2-2).