Ρεμς - Παρί Σεν Ζερμέν 0-0: Η αποκοτιά του Ράμος δεν στοίχισε ακριβά

H Παρί Σεν Ζερμέν με τον Μέσι εκτός αποστολής, τον Νεϊμάρ στον πάγκο και τον Σέρχιο Ράμος με κόκκινη κάρτα, έμεινε στο 0-0 με τη Ρεμς για τη 10η αγωνιστική της Ligue 1

Μικρό το κακό πάντως για τους πρωταθλητές που σε συνδυασμό με την ήττα της Μαρσέιγ από την Αζαξιό ξέφυγαν 3 βαθμούς στην κορυφή.

Ο Κριστόφ Γκαλτιέ φρέσκαρε την ομάδα του που προερχόταν από τη δύσκολη αναμέτρηση μεσοβδόμαδα με την Μπενφίκα στο Champions League. Έδωσε ρεπό στον Μέσι ενώ κράτησε τον  Νεϊμάρ στον πάγκο. Από την αγία τριάδα, μόνο ο Εμπαπέ ήταν στην αρχική 11αδα.

H Παρί είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει καμιά σε γκολ εξαιτίας του τερματοφύλακα της Ρεμς, Ντιούφ ο οποίος στο 17΄σταμάτησε εντυπωσιακά τον Φαμπιάν Ρουίθ και το ίδιο έκανε στο 36′ με τον Εμπαπέ.

Και σαν να μην της έφταναν αυτά ήρθε στο 42΄η αποβολή του Σέρχιο Ράμος για να την αφήσει με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πολύπειρος Ισπανός φέρθηκε σαν μαθητούδι και δέχθηκε δεύτερη κάρτα μέσα σε 30 δευτερόλεπτα. Κατέγραψε έτσι την 28η αποβολή στην καριέρα του.

Βλέποντας τα ζόρικα ο Γκαλτιέ έριξε στον αγώνα τον Νεϊμάρ που πήρε τη θέση του Σολέρ στο 57′. Ο Βραζιλιάνος έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του. Τόνωσε τις επιθετικές προσπάθειες των πρωτευουσιάνων, είχε δυο σουτ αλλά γκολ δεν μπήκε.