Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1: Νίκη στο... ρελαντί για τους μερένγκες με τον νου στην Μπαρτσελόνα

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Το γρήγορο γκολ του Μιλιτάο απέναντι στη Χετάφε απλοποίησε την αποστολή της Ρεάλ, οι παίκτες της οποίας φάνηκε να έχουν το νου τους στο επερχόμενο ματς με την Μπαρτσελόνα.

Οχτώ μέρες πριν από το clasico με την Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη,  η Ρεάλ έκανε το καθήκον της κερδίζοντας τη Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ»  με τις μηχανές… σβηστές,

Οι παίκτες της Ρεάλ μπήκαν ξεκούραστοι στο παιχνίδι, άλλωστε η έδρα της Χετάφε δεν απέχει πολύ μακριά από το «Μπερναμπέου». Η φρεσκάδα τους φάνηκε από τα πρώτα λεπτά και μόλις στο 3′ ο Μόντριτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιλιτάο πήδηξε ψηλότερα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Σταδιακά η Χετάφε πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 22′ θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο Μπόρχα Μαγιοράλ δεν πρόλαβε για λίγο να στείλει την μπάλα στην άδεια εστία.

Δραστηριότητα υπήρχε στο ξεκίνημα της επανάληψης με πιο μεγάλη φάση τη διπλή επέμβαση του Σορία στα σουτ του Ροδρίγο και Τσουαμενί στο 48′.

Η Ρεάλ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό χωρίς να κυνηγά με πάθος το δεύτερο γκολ απέναντι σε μια Χετάφε που όσο περνούσε η ώρα φαινόταν όλο και πιο υποτονική.

Οι παίκτες του Αντσελότι ολοφάνερα δεν πίεσαν εν όψει του clasico, αλλά και του αγώνα με τη Σαχτάρ στη Βαρσοβία την Τρίτη για το Champions League. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και οι θεατές που κατέκλυσαν τις εξέδρες μάλλον θα έκλαψαν τα λεφτά που ξόδεψαν για την άνοστη σούπα.