Champions League: Βατερλό της Γιουβέντους στη Χάιφα, κι όμως... έμεινε στο μηδέν η Σίτι!

AMNA/EPA

Δεν έχει τέλος η… κατρακύλα της Γιουβέντους, νέα ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι και κίνδυνος να μείνει εκτός Ευρώπης! – Ο Πεπ δεν έβαλε τον Χάαλαντ στην Κοπεγχάγη και η Ευρώπη… κατέληξε στον κουβά με το πρώτο 0-0 της Σίτι!

Δίχως τον Χάαλαντ και με παίκτη λιγότερο από το 30΄ η Μάντσεστερ Σίτι άφησε δυο βαθμούς στη γερή έδρα της Κοπεγχάγης. Στη Χάιφα η Γιουβέντους γνώρισε άλλη μια ντροπιαστική ήττα και η θέση του Μαξ Αλέγκρι στον πάγκο έγινε ακόμη πιο επισφαλής.

Koπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Με το μυαλό στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ ο Πεπ Γκουαρδιόλα κράτησε τον Έρλινγκ Χάαλαντ στον πάγκο και ξεκίνησε στη θέση του τον Χουλιάν Άλβαρεζ. Το ροτέισον ήταν εκτεταμένο. Δεν ξεκίνησαν επίσης οι Ρούμπεν Ντίας, Φόντεν και Μπερνάρντο Σίλβα.

Το κοινό της Κοπεγχάγης σφύριζε κάθε φορά που επιχειρούσε η Σίτι αλλά οι παίκτες της δεν χαμπάριαζαν. Στο 11΄ ο Ρόδρι έκανε τα δίχτυα να σπαρταράνε αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς στο VAR διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί φάουλ του Μάχρεζ.

Το VAR… ανταπόδωσε στη Σίτι ένα πέναλτι (χέρι του Μπόιλεσεν στο 24΄) αλλά ο Μάχρεζ που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε ήρωα τον τερματοφύλακα Γκαμπάρα πηγαίνοντας πολύ χαλαρά πάνω στην μπάλα και δίνοντας του χρόνο για να αντιδράσει.

Την επόμενη φορά όμως το  VAR ευνόησε την Κοπεγχάγη η οποία στο 29΄ κέρδισε την αποβολή του Σέρχιο Γκόμεθ για επαγγελματικό φάουλ πάνω στον Χάραλντσον και η Σίτι έμεινε με δέκα παίκτες για τα υπόλοιπα 60 λεπτά.

Ο Γκουαρδιόλα αντικατέστησε τον Μάχρεζ με τον Ρούμπεν Ντίας για να καλύψει την τρύπα στην άμυνα και η Σίτι διαχειρίστηκε το ματς δίνοντας έμφαση στο να μη δεχτεί γκολ. Κάτι που κατάφερε, δίχως μεγάλη προσπάθεια.

Mακάμπι Χάιφα – Γιουβέντους  2-0

Η ισραηλινή ομάδα  μπήκε δυνατά στο ματς, προειδοποίησε στο 4΄με τον Πιερό και τρία λεπτά αργότερα με καρμπόν φάση άνοιξε το σκορ με τον Ομέρ Ατζίλι ο οποίος πιο πολύ με την πλάτη παρά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι.

Η Γιουβέντους ήταν πολύ τυχερή που δεν δέχτηκε άλλο γκολ στο πρώτο ημίωρο. Γλίτωσε από το δοκάρι στο 13΄ (σε φάουλ του Τσέρι) και από την έξοχη απόκρουση του Σέζνι σε σουτ του Ατζίλι.

Δεν μπόρεσε ωστόσο να κρατήσει το 1-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου γιατί στο 42΄ ο Ατζίλι έκανε πάλι το θαύμα του σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ με σουτ ψηλά στο τέρμα του Σέζνι.

Η Γιουβέντους εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν πλέον αργά. Το πουλάκι είχε πετάξει. Εύκολα ή δύσκολα οι Ισραηλινοί και με κέρβερο Κοέν κάτω από τα δοκάρια, άντεξαν στην πίεση και πήραν την πρώτη τους νίκη στο Champions League μετά από 20 χρόνια.