Conference League: Ελπίζει ο Απόλλων Λεμεσού - Τεράστιες νίκες για Παρτίζαν, Τζουγκάρντεν, Κλουζ

amna-epa

Ο Απόλλων Λεμεσού έσπασε το “απόλυτο” της Αλκμάαρ. Το “2Χ2″ της Παρτίζαν επι της Κολονίας, η εμφατική νίκη της Τζουργκάρντεν επί της Γάνδης (4-2), η επικράτηση της Κλουζ επί της Σλάβια Πράγας (1-0) σημάδεψαν” το πρώτο… πιάτο της 4ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Συνέχισε το απόλυτο σερί της η Βιγιαρεάλ (“4Χ4”) με το διπλό (0-1) στη Βιέννη επί της Αούστρια, με τα “κίτρινα υποβρύχια” να περιμένουν απώλεια βαθμών της Λεχ Πόζναν στο Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Μπέερ Σεβά, προκειμένου να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την πρωτιά της στον 3ο όμιλο και να γίνουν η πρώτη ομάδα που “σφραγίζει” το απευθείας εισιτήριο για τους “16” της διοργάνωσης.

Στο Βελιγράδι, η Παρτίζαν “χτύπησε” σε καίρια σημεία την Κολονία με τα γκολ των Ντιαμπατέ και Γκόμες, ισχυροποίησε τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον έγινε το φαβορί στον 4ο όμιλο για την πρόκριση. Η Τζουργκάρντεν συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στον 6ο όμιλο, επικράτησε της Γάνδης με 4-2 και πλέον πλησιάζει ακόμη περισσότερο στην πρωτιά.

Η Κλουζ, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, νίκησε με 2-0 στην έδρα της τη Σλάβια Πράγας χάρις στα τέρματα των Ντέατς και Καμόρα και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη του με 1-0 επί της Αλκμάαρ στο “Τσίρειο”. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ξανά εκτός λόγω τραυματισμού για τον ολλανδικό σύλλογο, ενώ ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Η Βιγιαρεάλ νίκησε ξανά την Αούστρια, αυτή τη φορά στη Βιέννη με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Τζάκσον τρία λεπτά πριν το φινάλε, ενώ με ευρείες νίκες συνέχισαν την πορεία τους η Φιορεντίνα (5-1 τη Χαρτς) και η Μπασακσεχίρ (3-0 την RFS) και η πρωτιά στον 1ο όμιλο θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Εντυπωσιακό ήταν το ματς στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε στο 53ο λεπτό, με τη Βασιλεία να κυνηγάει το ματς ως το φινάλε και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) χάρις στο γκολ του Ζεκίρι, παραμένοντας στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 8 ομίλων του Europa Conference League 2022/23:

Ζαλγκίρις Β. 1

Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League αρχίζουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023) ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες play off με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023).

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθeί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023.

Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα play off, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρτίου