Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 3-1: Η εκδίκηση της «Βασίλισσας» και η επιστροφή στο θρόνο της κορυφής

AMNA/EPA

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στην κορυφή της LaLiga, επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα στο πρώτο clásico της σεζόν, χάρη στα γκολ των Μπενζεμά, Βαλβέρδε και Ροντρίγκο. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους «μπλαουγκράνα».

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο clásico της φετινής σεζόν, επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα, σε ένα ματς που δε θύμισε σε τίποτα το περσινό στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου», το οποίο άλωσαν με 4-0 οι «μπλαουγκράνα».  Οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga και βρίσκονται στο +3 από τους Καταλανούς, που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Καρίμ Μπενζεμά (12′), Φεντερίκο Βαλβέρδε (35′) και Ροντρίγκο (90+2) ήταν οι σκόρερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ανσού Φάτι (83′) για την Μπαρτσελόνα, στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Ισπανία, που εξελίχθηκε σε θρίλερ προς το φινάλε, με τους «μπλαουγκράνα» να παλεύουν για την ισοφάριση. Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν τα ισχυρά «όπλα» του Τσάβι, όπως ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο Ουσμάν Ντεμπελέ και λιγότερο ο Ραφίνια, που δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σε μεγάλη ημέρα ήταν για μία ακόμα φορά ο Τόνι Κρος.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε από την Μπαρτσελόνα με τη συμπλήρωση του 5λέπτου, όταν ο Ραφίνια επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Λούνιν, που αγωνίστηκε στη θέση του τραυματία Κουρτουά. Η Ρεάλ «απάντησε» τρία λεπτά αργότερα με την ευκαιρία του Βινίσιους.

Το σκορ άνοιξε ο Μπενζεμά στο 12′ πλασάροντας σε κενή εστία, αφού είχε προηγηθεί το σουτ του Βραζιλιάνου, που μπήκε ωραία στην περιοχή και στο τετ-α-τετ μπλόκαρε αρχικά ο Τερ Στένγκεν. Υποδειγματική αντεπίθεση από τους Μαδριλένους, με τη φάση να ξεκινάει από εξαιρετική κάθετη του Κρος, υπό την πίεση του Μπουσκέτς.

Το γρήγορο γκολ μπλόκαρε την Μπαρτσελόνα, με τη Ρεάλ να έχει τον έλεγχο του ματς, μην επιτρέποντας στους «μπλαουγκράνα» να γίνουν απειλητικοί. Στη συνέχεια ωστόσο οι γηπεδούχοι άφησαν χώρους στους παίκτες του Τσάβι, που δεν παρουσίασαν κάτι αξιόλογο, εκτός από μία απίστευτη ευκαιρία του Λεβαντόφσκι στο 25′.  Ο Πολωνός, μετά από εξαιρετική πάσα του Ραφίνια βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ζεσταίνοντας παρ’ ολ’ αυτά τους φίλους των Καταλανών.

Ωστόσο, η Ρεάλ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, με τον Βαλβέρδε, που έκανε το 2-0 στο 35′,  με σουτ έξω από την περιοχή, όπου βρέθηκε αμαρκάριστος, έπειτα από ιδανική μπαλιά του Μεντί σε μία επίθεση διαρκείας που ξεκίνησε από λάθος των φιλοξενούμενων.

Mε αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπενζεμά βρήκε δίχτυα στο 51΄με ένα άπιαστο μακρινό σουτ, που ωστόσο δεν μέτρησε καθώς ο Γάλλος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι το 2-0 παρέμεινε. Οι Μαδριλένοι συνέχιζαν να πιέζουν τους «μπλαουγκράνα», με διαδοχικές «εισβολές» στα καρέ τους, ωστόσο οι παίκτες του Αντσελότι υστερούσαν στα τελειώματα των φάσεων.

Ο Τσάβι ανακάτεψε στην τράπουλα, περνώντας ταυτόχρονα στο γήπεδο τους Γκάβι, Φεράν Τόρες και Άλμπα στη θέση των Μπουσκέτς, που ήταν σε πολύ κακή ημέρα, Ραφίνια και Μπαλντέ αντίστοιχα.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη της Ρεάλ στο 78′ και άγγιξε το γκολ που θα την κρατούσε ζωντανή στο ματς, αλλά το δυνατό σουτ του Φάτι έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Φάτι και πάλι, μετά από μία κούρσα από αριστερά, έβγαλε μία εξαιρετική ασίστ στον Φεράν Τόρες που στο 83′, μείωσε ανενόχλητος σε 2-1, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι ενώ πλησίαζε στο φινάλε. Κόντρα στη ροή του αγώνα και με την Μπαρτσελόνα να παλεύει για το βαθμό, η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι και ο Ροντρίγκο έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις, που ήταν και το τελικό σκορ.