Premier League: Η Άρσεναλ γλίτωσε με VAR από του «Χ»άρου τα δόντια στο Λιντς

Η Άρσεναλ νίκησε 1-0 τη Λιντς στο «Ίλαντ Ρόουντ» αφού γλύτωσε χάρις στο VAR πέναλτι και αποβολή στο 90+4 για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Η Άρσεναλ δεν ήταν η καταιγιστική ομάδα που ξέραμε στα τελευταία ματς. Έκανε μέτρια εμφάνιση και υπέφερε στο Ίλαντ Ρόουντ από τη μαχητική Λιντς. Στάθηκε τυχερή που πήρε το τρίποντο.

Το ματς ξεκίνησε με ένα απρόοπτο. Στο 3΄ο διαιτητής αναγκάστηκε να το διακόψει επειδή οι διαιτητές έχασαν κάθε επαφή με το VAR και την τεχνολογία της γραμμής τέρματος. Ο κόσμος στις εξέδρες βαρέθηκε να περιμένει και κατευθύνθηκε στα κυλικεία του γηπέδου για να πάρει ένα ποτό και λίγο φαγητό.

Τελικά ο αγώνας ξανάρχισε μετά από 35 λεπτά. Η Λίντς έφτασε κοντά στο γκολ στο 21΄ αλλά ο Ραμστέιλ έκανε θαυμάσια απόκρουση σε προβολή του Στρούικ και στην αντεπίθεση ο Ζεσούς αστόχησε εξ επαφής. Δεν έκανε όμως το ίδιο και ο Μπουκαγιό Σακά στο 35΄ βάζοντας σε θέση οδηγού τους κανονιέρηδες (0-1).

Η Λιντς μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε φάσεις απέναντι στην άμυνα της Άρσεναλ που δεν φημίζεται και για την σιγουριά της και στο 64΄ κέρδισε πέναλτι που δόθηκε με υπόδειξη του VAR. Όμως ο Μπάμφορντ που είχε μπει αλλαγή στο 46΄ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι και η μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση χάθηκε.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν τις επιθέσεις. Ο Ραμστέιλ απέκρουσε στο 77΄το σουτ του ‘Ααρονσον. Βλέποντας τα σκούρα ο Αρτέτα έκανε αλλαγές για να θωρακίσει την άμυνα του με την είσοδο των Χόλντινγκ και Τίρνεϊ.

Η Λίντς επέμενε όμως και στο 90+3 κέρδισε νέο πέναλτι σε μονομαχία Γκάμπριελ-Μπάμφορντ. Ο διαιτητής έδειξε και κόκκινη στον παίκτη της Άρσεναλ. Όμως μετά από μελέτη του βίντεο, καταλόγισε επιθετικό φάουλ και πήρε πίσω την αποβολή!